آبشار کرده مهین سراب و طبیعت زمستانی آن + معرفی روستا

 

به گزارش صدای سراب, روستای کرده مهین در۸کیلو متری شمال شرقی شهرستان سراب واقع شده است این روستا از سه منطقه ی اراضی (آبی ‎، دیمی و مراتع) برخوردار است اهالی این روستا بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول هستند یعنی درآمد عمده ی ساکنین این روستا از فعالیت در شغل کشاورزی ودامداری است به همین خاطر بیشتر زمینهای روستا به کشت علوفه ، گندم وجو اختصاص دارد معمولا گندم کاری به نیت استفاده از کاه این محصول برای دام ،کاشته میشود.

درفعالیت دامداری: اهالی بیشتردرنگهداری گاوهای شیرده و گوسفند وبز فعالیت دارند. برخی ازاهالی یکی دوتا گاومیش ،برای استفاده از ماست وسرشیر وکره ی آن نگهداری می کنند .

درفعالیت کشاورزی : علاوه بر کشت علوفات ، گندم وجو، تعدادی ازاهالی، در کشت لوبیا از نوع چیتی و سفید ، کشت سیب زمینی ، خیار، گوجه فرنگی، کلزاو… فعالیت دارند، اخیرا اهالی روستا به کشت باغ ازنوع سیب ، هلو، شلیل ،آلوچه، زردآلو، گردو،گلابی، گیلاس، آلبالو،آلو،توت و…. رو آورده اند همچنین به کشت نهالهای صنوبر و… نیز پرداخته اند.

با توجه به اینکه این روستا در دامنه جنوبی  رشته کوههای متصل به قله سبلان واقع شده است روستای بسیار زیبا و خوش آب وهوایی است با گسترش کشت باغ زیبایی و آبادانی این روستا صد چندان شده است.روستای کرده مهین دارای نهری (رود) دایمی است که از چشمه های دامنه ی جنوبی سبلان سرچشمه گرفته و بدون اینکه از آبادی های دیگری گذر کند وارد منطقه ی روستای کرده مهین شده ومقداری از زمینهای  این روستا را آبیاری می کند یعنی تمام محصولات روستا با آب زلال و سالم چشمه های طبیعی دامنه ی جنوبی سبلان آبیاری می شود برای همین محصولات کشاورزی ودامی این روستا از سالم ترین محصولات منطقه آذربایجان است.

درمراتع وزمینهای این روستا گیاهان دارویی همچون آویشن ، بابونه، پونه، چای کوهی (توکلوجه)،شاتره، مرزه کوهی، بومادران، بولاغ اوتی،اسپرس،اسطوخودوس،اسپرزه یا قارنی یاروق،اسپند،آقحوان و…نیز رشد می کند.

روستای کرده مهین علاوه بر ۸۰۰هکتار زمین آبی و۴۰۰هکتارمرتع از نوع درجه ۲ قریب به ۱۱۰۰ هکتار زمین دیمی دارد،که منابع طبیعی به علت عدم کشت و هرگونه فعالیت کشاورزی درآن ، آنها را تصاحب کرده ومدیریت میکند. دراصل مدیریت این زمینها توسط منابع طبیعی شهر سراب و استان اینگونه نیست که برای احیاء آنها برنامه داشته باشد بلکه اینچنین است هرگاه سرمایه داری از گوشه وکنار استان یا کشور بخواهد دنبال تصرف زمینهایی با عنوان سرمایه گذاری جهت استفاده ی بهتر اقدام کند از این زمینها بذل و بخشش میکنند با چه حساب و کتابی و با چه معامله و معادله هایی ، خدا میداند و خودشان.

اکنون قریب به  ۴۰۰۰هزار راس گوسفند ، بز وسایر دامها، دراین منطقه چرا می کنند و قریب به ۱۵۰۰ نفر از این طریق امرار معاش کرده و براقتصاد دامی کشور نیزتاثیر گذارند، بدون درنظر گرفتن منطقه ی فعالیت اقتصادی این مردم هراز گاهی افرادی جهت تصرف این زمینها از طرف مسؤلین شهر و استان معرفی میشوند واین موضوع بر روان اهالی تاثیر منفی می گذارد وآنها را از هرگونه فعالیت ناامید می گرداند و اهالی را نسبت به مسئولین و نظام بدبین می نماید.

درباره‌ی modir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.