تجربه یک طبیعت بکر و زیبا در روستای جلده باخان/ جاده ای که سراب را به میانه وصل کی کند در این مسیر قرار دارد

جلده‌باخان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ملایعقوب بخش مرکزی شهرستان سراب واقع شده‌است که به دلیل واقع شدن در مسیر جاده جدید سراب – میانه از اهمیت گردشگری بالایی برخوردار است.

به گزارش صدای سراب, حسن نبات;

درباره پیشینه نام “جلده باخان” اطلاعات دقیقی در دست نیست و هرکسی بنابه برداشت خود تعبیر و تفسیر در مورد واژه جلده باخان ارائه میدهد. اما بنا به اظهار نظر یکی از قدیمی های روستا چنین بر می آید که سال ها پیش در منطقه جنگی درگرفته که خان های منطقه درمحلی که نام کنونی آن اردها است،گرد هم آمده و اردوگاهی را تشکیل داده اند،وبه واسطه آن ،نام این منطقه در گذر زمان از اردوگاه به اردها تغییر یافته است.

بعد از جنگ هر کدام از خان های منطقه،قسمتی از نواحی نزدیک به اردوگاه (اردهای کنونی) را برای سکونت انتخاب کرده و آنجا را به نام خود نامیدند.

روستای ما به واسطه نام خان خود بنام “جَلدَب آخان” ((جلدب آقا خان ))نامیده شد.

و این نام در گذر زمان به “جلده باخان” معروف گردید.

البته،لازم به ذکر است که روستای جلده باخان از اول در جای کنونی نبوده و چندین جا را از قبیل منطقه ییلاقی “قاشقا بلاخ” ، “اورتا یورد” و “…….” در طی سالیان دور به مکان کنونی نقل مکان کرده است که علت این جابجایی بدی آب و هوا و سختی رفت و آمد به کوه و شهر بوده است.

گفتنی است احداث جاده سراب به میانه از مسیر این روستا می تواند نقش عمده ای در صنعت گردشگری سراب ایفا کند چرا که از اردیبهشت ماه به بعد این مسیر برای علاقه مندان به طبیعت, طبیعتی بی نظیر و زیبا حتی زیباتر از مسیرهای شمال کشور به ارمغان می آورد.

 

درباره‌ی modir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.