به گزارش صدای سراب, اردها به دلیل مجاورت با یخچالهای رشته کوه بزقوش، قریه‌ای پر آب با چشمه‌هایی زلال فراوان از دل سخره‌ای کوهستان است و آب رودخانه‌های اصلی آن در زمستان و تابستان قطع نمی‌شود.

باغهای مشهور آن در منطقه کوه پایه و در شیب‌های نسبتاً زیاد آن قرار دارند. به ندرت می‌توان زمین مسطحی با وسعت زیاد در آن پیدا کرد.

 

اهالی عمدتاً در دامداری، کشاورزی و باغداری مهارت دارند. خاک آن عموماً حاصل خیز است و به همین دلیل محصولات باغی مرغوبی در آن به عمل می‌آید. البته در سالهای اخیر با توجه به وضعیت آب و هوایی بسیار مناسب و وجود انواع گلهای خود رو و گیاهان دارویی دامنه کوه بزقوش، تعداد زیادی از اهالی روستا به حرفه زنبورداری و تولید عسل طبیعی و با کیفیت مبادرت نموده‌اند و در کنار کشاورزی نقش عمده ای در اقتصاد مقاومتی کشور ایفا می کنند.

به دلیل وجود فعالیت‌های آتش فشانی در منطقه آبهای گرم سطحی در بخشهای جنوبی و مشرف به کوهپایه ارتفاعات بزقوش آن جریان دارد و سالهاست که به عنوان حمام و استخر طبیعی مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می‌گیرد.

آبگرم معدنی موجود در این روستا از خاصیت درمانی و شفا بخش برخوردار بوده بطوریکه این آبگرم برای سنگ کلیه، جای سوختگی ، امراض پوستی ،روماتسم و … معجزه می‌کند و اخیراً نیز مورد توجه سرمایه گذاران خصوصی و منابع استانی جهت راه‌اندازی قطب گردشگری در منطقه قرار گرفته است ، بطوریکه امکانات اولیه نظیر آلاچیق ، دستشویی عمومی و …. در مراحل اولیه تامین گردیده است.

مسیر روستا به طرف آبگرم تماما آسفالته می‌باشد و این مسیر از یک طرف توسط باغهای میوه و سایه درختان و از طرف دیگر توسط کوه بزقوش و رودخانه بزرگ در حال جاری و پرآبش محصور گشته، که فضای دلچسبی را برای استراحت فراهم نموده است که سالانه هزاران نفر از اطراف و سایر شهرها جهت استفاده از این منبع طبیعی به آنجا سفر می‌کنند و به تازگی جهت رفاه حال گردشگران دو استخر جداگانه مردانه و زنانه ساخته شده است.

به عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا می‌توان به مراسم شبیه خوانی ظهر عاشورای آن اشاره‌ای کرد که شناخته شده در تمام روستاهای اطراف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.