طبیعت بی نظیر دامنه های سبلان

به گزارش صدای سراب- جسن نبات:

یکی از دیدنی های زیبا و جذاب کشورمان کوه سبلان است که سومین قله بلند ایران محسوب می شود و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. این کوه در گذشته آتشفشان بوده است اما امروزه غیر فعال شده و گردشگران زیادی را به خصوص در فصل تابستان به علت هوای خنک و طبیعت بی نظیرش به خود جذب نموده است.

جاذبه های گردشگری سبلان

سبلان را مقدس ترین کوه ایران می نامند زیرا محلی ها معتقدند زرتشت در قله سبلان، زیر تخته سنگی کنار دریاچه آرمیده است و برخی از نوشته ها هم حاکی از آن است که سبلان محل عبادت زرتشت بوده است . در گذشته بسیاری از مردم کوهپایه نشین سبلان برای زیارت به کوه سبلان می رفتند و هنگام بازگشت ، خویشان و همسایگان و آشنایان به دیدنشان می رفتند و زیارت قبولی می گفتند و هدیه ای نیز از زایر دریافت می کردند.

وجود مزارهای مقدس، زیارت گاه ها و پیکره های مقدس و باورهای کهن و اعتقادات دینی درباره عوارض طبیعی در بخش هایی از کوه سبب شده که سبلان در نزد مردم کوه مقدسی باشد. بر مبنای همین اعتقادات عشایر شاهسون و محلی ها همچنان به سبلان سوگند می خورند و این کوه را مقدس می دانند و باور دارند که وقتی نام سبلان برده می شود به ویژه وقتی به آن سوگند یاد می کنند، مار از شکارش دست می کشد.

سبلان در کجا قرار دارد؟

کوه سبلان در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. کوه سبلان بر سه شهر اردبیل ، اهر و مشکین شهر مشرف است.

 

گزارش تصویری از حسن نبات

 

 

درباره‌ی modir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.