گزارش تکمیلی/
به گزارش صدای سراب، در یکی از کوچه های روستای سردها، خانه ای قدیمی و تقربیا متروکه وجود دارد که زمانی خانه پدری صاحب الغدیر بود, خانه ای که باید به مرکز علمی و پژوهشی و موزه شیعه شناسی تبدیل شود ولی در اوج ناباوری و مظلومیت چنان رها شده که گویا علامه میراث ماندگار این کشو ...
تاریخ مخابره: چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸  |  زمان: ۱۲:۰۰ ب.ظ  | شماره خبر: 56678   

به گزارش صدای سراب، در یکی از کوچه های روستای سردها، خانه ای قدیمی و تقربیا متروکه وجود دارد که زمانی خانه پدری صاحب الغدیر بود, خانه ای که باید به مرکز علمی و پژوهشی و موزه شیعه شناسی تبدیل شود ولی در اوج ناباوری و مظلومیت چنان رها شده که گویا علامه میراث ماندگار این کشو و خطه نیست.

اهمیت و اعتبار این خانه تاریخی از آنجامعلوم می شود که نمایندگان آذربایجان شرقی در تاریخ ۲۰ فروردین ۸۷ در مجلس در تذکری کتبی به رئیس جمهور خواستار صدور دستور بازسازی و مرمت این خانه می شوند و یکی از نمایندگان مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان خواستار مرمت و بازسازی سریع خانه امینی می شود.

حسینی صاحب قبلی خانه که میراث فرهنگی این خانه را از وی خریداری کرده است گفت: هرچند که این خانه را به بهای قابل قبولی فروخته ام ولی از اینکه این خانه رو به ویرانی است ناراحتم.

گفتنی است در سال ۸۹ بعد از مدت ها تلاش و پیگیری بالاخره سازمان میراث فرهنگی این خانه را از صاحب شخصی اش خریداری کرده و به تملک خود درآورد ولی نه تنها اقدامی در شان علامه برای احیای آن صورت نگرفته بلکه وضعیت این خانه روز به روز بدتر و اسفناک تر نیز می شود.

 

آیت الله ملکوتی: لزوم تکریم حامی تشیع و ولایت

همه ما موظف به تکریم و بزرگداشت بزرگان و دانشمندانی هستیم که عمر و وقت خود را صرف بقا و تحکیم امامت و ولایت کردند.

وی با اشاره به خدمات گرانسنگ و ارزشمند علامه امینی به جهان اسلام و مکتب تشیع علوی گفت: صیانت از آثار برجای مانده این بزرگوار در واقع احترام گداشتن به مقام علم و فقاهت است.

وی اظهار امیدواری کرد که تا هرچه سریع‌تر بازسازی و مرمت خانه پدری علامه امینی با مساعدت و توجه مسئولان و مردم به اتمام برسد.

 

نماینده سراب:مسئولان باید در زمینه خانه علامه پاسخگو باشند

یوسف داودی نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی گفت: علامه امینی افتخار جهان تشیع و افتخار شهرستان سراب است.

وی افزود: خانه علامه در روستای سردها که از مدت‌ها پیش مرمت و بازسازی آن شروع شده هنوز به بهره برداری نرسیده که باید مسئولان مربوطه در این زمینه به ویژه میراث فرهنگی پاسخگو باشند.

نماینده مردم سراب خاطرنشان کرد: آمادگی دارد تا در مورد بازسازی خانه احیاگر ولایت همراهی کاملی داشته باشد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی: پیشرفت ۹۰ درصدی خانه علامه امینی

“مرتضی آبدار” مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از پیشرفت ۹۰ درصدی مرمت خانه پدری علامه امینی در سراب خبر داده و گفت: خانه پدری علامه امینی واقع در روستای “سردها” ساختمانی خشتی بود که بخش عمده آن تخریب و از بین رفته بود، و عمده فعالیت میراث فرهنگی استان پس از تملک این خانه تاریخی بر عملیات مرمت و بازسازی آن متمرکز شد.

وی افزود: پس از تملک و خریداری این خانه توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، مرمت و بازسازی آن از سال ۹۰ آغاز شد و تاکنون ادامه دارد؛ مرمت و بازسازی این خانه تاریخی که متشکل از ۲ طبقه است تقریباً به اتمام رسیده است.

آبدار  اضافه کرد: یکی از مسائل عمده در باب مرمت این خانه محدودیت اعتبارات بوده است و در این راستا با تامین اعتبارات در سال های ۹۶ و ۹۷ بیش از ۹۰ درصد از مرمت ساختمان بنا تکمیل شده است.

وی تاکید کرد: با ابلاغ اعتبارات سال ۹۸، مرمت باقی مانده بنا و اقدامات تکمیلی برای مرمت فضای پیرامونی آن به اتمام خواهد رسید.

 

گزارش از حسن نبات
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.