قالب وردپرس افزونه وردپرس

ازمولانا علی/ سجاد جدیدی

به گزارش صدای سراب, سجاد جدیدی طی یادداشتی با عنوان مولانا علی نوشت: درقرآن مجید سوره ها وآیاتی ست که درشان حضرت امیرنازل شده است .از جمله سوره ها می توان به سوره «انسان»،«العادیات»و« نباء» اشاره نمود .شان نزول سوره العادیات به رغم وجود مستندات تاریخی –علمی واشاراتی که در معارف اهل بیت بدان گردیده در بین مسلمین وحتی شیعیان کمتر مورد توجه قرار گرفته است .

این سوره که در مدینه ودرشان حضرت امیر نازل شده است ، مع الاسف با جابجایی یک واژه ؛ «مکی » به جای «مد نی» بی گمان توسط « آفت امت »؛ بنی امیه ، خیلی ها را دچار تصحیف نموده است . از مترجمین با فضیلت وارجمند شیعه مرحوم الاهی قمشه یی ، مرحوم فولادوند، بهاالدین خرمشاهی و…. نیز دچار سهو گردیده وآنرا مکی دانسته اند ! ؟ که با فرض مکی بودن سوره ، شان نزول آن از بین می رود و شگفتا که این عزیزان از این نکته غافل بوده اند که جنگهای اسلامی در مدینه واقع شده و اصولا” مساله جهاد بعد از هجرت تشریع گردیده و اینجا ست که باید گفت « در ترجمه صرفا” هنر زبان دانی نیست که ایجاز و اعجاز می کند ، بلکه احاطه داشتن بر موضوع ترجمه نیز خود شرط دوم برای رسیدن به مقصود است»   باری علامه طباطبایی مستندا” وبه تفصیل به مدنی بودن سوره و شان نزول آن تاکید نموده که خواننده فهیم را به «المیزان» ارجاع می دهیم واما از منظر تاریخی، کتب تاریخی از منتهی الآمال مرحوم محدث قمی تا نوشته های کثیری از مورخان اهل سنت در خصوص جنگ «ذات السلاسل » گواه این مدعاست.

من نه اهلیت نظردادن را دارم و نه درپی آنم. صرفا” به عنوان محب وشیعه حضرت امیر نکته یی را ازآثار یکی از مفاخر عالم ا سلام بازگو می کنم . سال ۱۳۷۶ دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی بودم . کتابی با عنوان « مهر تابان» در معرفی علامه طباطبایی چاپ شد.همان سال بنده نیز ابتیاع نمودم .نگارنده کتاب – علامه طهرانی – از مرحوم علامه طباطبایی سوال می کند : « علت اینکه اسم حضرت امیر المومنین درقرآن نیامده چیست ؟ » علامه طباطبایی جواب می دهد: « اگراسمشان در قرآن می آمد، برمی داشتند و تغییر می دادند .خودش اینجور جواب می دهد » ص ۴۱۰

 

السلام علیک یا من نزلت فی فضله سوره العادیات

مفاتیح الجنان – زیارت حضرت امیر روز مولود .

اقبال الا عمال –سید بن طاووس ، ج۳،ص۱۳۲

مطلب پیشنهادی

روستای اردها

اردها به دلیل مجاورت با یخچالهای رشته کوه بزقوش، قریه‌ای پر آب با چشمه‌هایی زلال فراوان از دل سخره‌ای کوهستان است و آب رودخانه‌های اصلی آن در زمستان و تابستان قطع نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.