سرخط خبرها

سینما دیجتیال سراب در بند برگه تائید استحکام بنا/ نخود سیاه پیدا نمی‌شود

درحالی که شهروندان سرابی با حسرت اخبار اکران فیلم‌هایی چون «به وقت شام» و «لاتاری» را دنبال می‌کنند، راه‌اندازی سینما دیجتیال سراب دربند یک برگه تائید استحکام بنا مانده است.

به گزارش صدای سراب به نقل از خبرگزاری فارس از سراب، راه‌اندازی سینما در بیش از ۱۴ شهرستان استان و اخبار منتشر شده در مورد اکران فیلم‌هایی چون «به وقت شام» و دیگر فیلم‌های مخاطب پسند، حسرت شهروندان سرابی را در عدم امکان تماشای فیلم‌های به روز سینمایی در شهرشان مضاعف ساخته، در حالی که از سه سال پیش وعده راه‌اندازی سینما دیجتیال سراب همچنان در کاغذ مانده و عملی نشده است.

 ۱۵ سال است که سینما آزادی سراب در چنگ جوندگان و حشرات گرفتار شده و آزادی خود را از مسوولان هنری و فرهنگی  با زبان بی‌زبانی مطالبه می‌کند، اما عدم تحقق وعده‌های رنگارنگ دربازگشایی آن مردم را مجاب کرده که بپذیرند که سینما آزادی سراب همچنان در اِغما خواهد ماند و بازگشایی آن به این زودی‌ها ممکن نخواهد بود.

چند سال پیش در جلسه شورای فرهنگ عمومی سراب راه‌اندازی سینما دیجیتال در محل سالن فرهنگی هنری پارک شهر از سوی مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده داده شد و این وعده در بسیاری از شهرهای استان عملی شد اما در سراب این وعده خوب در روی کاغذ مانده و مسوولان مربوطه همچنان در عملیاتی کردن آن تعلل می‌کنند.

رضا شفیع‌نژاد دبیر شورای فرهنگ عمومی سراب و رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی سراب راه‌اندازی سینما دیجیتال شهر را منوط به ارائه برگه تائید استحکام بنای سالن هنری پارک شهر عنوان کرد و گفت: هیچ مشکل مالی و اعتباری در این زمینه وجود ندارد و اگر بنیاد مسکن برگه تائید استحکام صادر کند راه‌اندازی سینما دیجیتال دوراز دسترس نیست.

اما مسوولان بنیاد مسکن هرگونه ارائه برگه تائید استحکام بنا را طبق بخشنامه ابلاغی وزراتخانه از سوی مهندسان ناظر و سازمان‌های مرتبط با مسکن و شهرسازی خلاف مقررات عنوان می‌کنند.

مسعود رادبه مدیربنیادمسکن سراب به نامه وزارتی در این مورد اشاره کرد و گفت: بنیادمسکن نمی‌تواند چنین برگه‌ای صادر کند.

در بررسی آرشیویی این موضوع به تصویر نامه‌هایی دست یافتیم که حاکی از ممنوعیت ارائه برگه استحکام بنا است، طبق بخشنامه ابلاغی در مرداد ۹۶ مسکن و شهرسازی و واحدهای تابعه حق صدور « برگ تائید استحکام بنا» ندارند.

شهرداری‌ها و سایر مراجع ذی‌ربط در صدور پروانه و کنترل ساختمان حق‌الزام مهندسان برای « برگ تائید استحکام بنا» ندارند.

در فرضی که یک مهندس صفر تا صد یک پروژه را شخصاً انجام داده باشد، باز هم حق صدور برگی به نام « برگ تئیید استحکام بنا » ندارد.

اگر چه منظور از کارشناس در نامه معاونت امور مسکن و ساختمان، کارشناسان موضوع قانون نظام مهندسی هستند و کارشناسان رسمی دادگستری به دلیل اینکه اساساً زیر نظر وزارت راه شهرسازی ( معاونت امور مسکن ساختمان ) نیستند تکلیفی به تبعیت از نامه مذکور ندارند ولی، با توجه به اینکه در قوانین موضوعه کشور بحثی در خصوص « تائید استحکام بنا » وجود ندارد، از این رو اقدام کارشناسان رسمی دادگستری در صدور « برگ تائید استحکام بنا» نیز غیرقانونی و قابل تعقیب انتظامی خواهد بود.

 رؤسا و مدیران سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها نیز رأساً مجاز به صدور چنین برگه‌ای نبوده و اساساً نمی‌توانند ترتیباتی برای صدور «برگ تائید استحکام بنا» فراهم کنند و اگر ترتیباتی فراهم کنند مسوول و پاسخگو خواهند بود.

اشخاصی که مفاد نامه فوق الذکر را رعایت نکنند علاوه بر تعقیب انتظامی، به استناد قانون مسوولیت مدنی، مسوول جبران خسارت‌های مالی زیان‌دیدگان نیز خواهند بود.

به هر حال اکنون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگه‌ای را مطالبه می‌کند که اساساً صدور آن در صلاحیت هیچ ارگانی نبوده و این پرسش را مطرح می‌کند که آیا این امر تداعی‌کننده ضرب‌المثل «فرستادن به دنبال نخود سیاه» نیست.

نکته جالب توجه اینکه سالن مورد نظر هم اینک محل برگزاری همایش‌ها و برگزاری نمایش و تئاتر بوده و اگر مسوولان ارشاد اسلامی به استحکام بنای آن نامطمئن هستند آیا ادامه برگزاری گردهمایی‌ها در آن جای سوال نیست.

انتظار می‌رود که هرچه سریع‌تر در این زمینه چاره اندیشی شود.

همچنین ببینید

مشکلات موجود در کشور بدون شک و تردید به علت برخی افراد مغرض و بی کفایت هست

آیت الله هادی ملکوتی در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن شهرستان سراب گفت: وه قضاییه باید با گسترش عدالت در کشور این مردم والا و ایثارگر را راضی کرده و تمام قوا باید تلاش خود را در راستای تامین معاش مردم و کنترل تورم که پی در پی مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند به کار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.