گردشگری سراب،صنعتی بی‌متولی

صنعت گردشگری امروز در دنیا یکی از صنایع پرسود و فایده است که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب از آن به عنوان درآمدی پایدار بهره برد،اما تا امروز متاسفانه نتوانسته‌ایم از آن استفاده کنیم.

به گزارش صدای سراب، شهرستان سراب با دارا بودن طبیعت بکر و زیبا، تابستان‌های معتدل ،دشت زیبا و هموار،کوهستان‌های دلنواز و آب‌های گرم طبیعی از مواهب خدادادی بی‌شماری در جهت تبدیل‌شدن به یکی از قطب‌های گردشگری برخوردار است.

از سوی دیگر، از دیرباز محصولات لبنی این شهرستان شهرتی جهانی دارد ،طعم دلچسب و گوارای شیر و کره سراب زبانزد عام و خاص بوده و هر مسافری که از سراب می‌گذرد را به تهیه محصولات خوش‌طعم سرابی فرامی‌خواند تا سفره صبحانه خود را با محصولات دامداران سرابی بیارایند.

در بخش هنرهای دستی نیز فرش مشایخی سراب و مهربان شهرتی فراتر از مرزهای ایران دارد و گره‌های زرین و رنگارنگ دست‌های زحمت‌‌کش زنان و مردان هنرمند هر صاحب‌ذوقی را به خود می‌خواند.

در گردشگری مذهبی نیز این شهر دارای امامزاده معروف در مرکز شهر، مسجد جامع و تاریخی سراب، مسجد زیبای اسنق و از همه مهم‌تر خانه علامه امینی صاحب کتاب گران‌سنگ الغدیر است که می‌تواند به مرکزی برای بازدید علاقمندان به اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) باشد.(هرچند که این خانه در غبار فراموشی فرورفته است).

مسوولان شهرستان از ورود بیش از یک ‌میلیون مسافر به سراب خبر داده و در عین‌ حال یادآور شدند که ۳ هزار نفر از این مسافران در مراکز اقامتی سراب اسکان یافتند.

وجود این حجم از مسافرانی که به خاطر موقعیت مناسب جغرافیایی سراب که محل ارتباطی استان‌های غربی به شمالی است، ضرورت برنامه‌ریزی مناسب مسوولان و مدیران را در جهت استفاده از ظرفیت گردشگری در شهرستان سراب را مضاعف می‌کند.

اگرچه در تدوین سند توسعه و تدبیر شهرستان، بخش گردشگری یکی از هسته‌های مهم و کلیدی توسعه عنوان شده اما صرف تدوین و نگارش برنامه بدون بسترسازی و اقدام عملی، فایده‌ای نخواهد داشت.

نیم نگاهی به طرح‌های تاریخی و باستانی سراب گویای کم توجهی و غفلت مسوولان حوزه گردشگری در این حوزه است، سنگ‌نوشته‌های تاریخی‌نشتبان و “رازلیق” حال و روز خوشی ندارند و در خصوص برخی محل‌های تاریخی که ثبت شده، نسبت به تملک و ثبت آنها اقدامی صورت نمی‌گیرد.

اداره گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان با کمبود شدید امکانات و نیروی انسانی روبه‌روست و اگر کمک‌های فرمانداری و شهرداری سراب نباشد، ادامه حیات خود اداره نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

برگزاری نمایشگاه‌های دائمی در مبادی ورودی شهر، آموزش برخورد با مسافر و میهمانان به شهروندان از طرف مراکز فرهنگی آموزشی شهرستان، بهره‌گیری و تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه گردشگری و به باور رساندن مردم به رشد و شکوفایی شهرستان در صورت توجه به ظرفیت‌های گردشگری و اجرای طرح‌های اقامتی بوم‌گردی به خصوص در برخی مناطق روستایی می‌تواند نویدبخش توسعه و تعالی شهرستان سراب باشد.

ذکر یک نکته نیز لازم است که برخورد مودبانه و اخلاق‌مدارانه با مسافران و میهمانان و رفتار شایسته با آنها زمینه‌ساز رونق صنعت گردشگری در منطقه خواهد بود.

نگارنده:جواد عباس‌زاده

همچنین ببینید

انفجار کپسول گاز در شهرستان سراب

فرمانده انتظامی شهرستان سراب از انفجار کپسول گاز و آتش سوزی منزل مسکونی و مجروح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.