قالب وردپرس افزونه وردپرس

گذری بر زندگی شهید نعمت الله افراشی شربیان + تصاویر

به گزارش صدای سراب, احمد تقی زاده از دوستان و همرزمان شهید نقل می کرد که در تاریخ ۶۱/۲/۵ قبل از ظهر از شربیان با تعدادی از رزمندگان بسیجی، که بسیجی شهید نعمت ا… افراشی از کم سن و سال ترین آنها بودند، به سراب، و بلافاصله از آنجا به اردبیل به پادگان آموزشی شهید پیرزاده برای دیدن دوره های فشرده رزمی اعزام شدیم. اینجانب در آن پادگان در اولین روز آموزش، به بسیجی شهید نعمت ا… افراشی عرض کردم که با این سن کم که از وطن و پدر و مادر و خویشاوندان خود دور شده و فعلاً در این پادگان بسر می برید، آیا ناراحت نیستید؟ ایشان فرمودند اگر در راه اسلام این ایثارها نباشد، هیچ یک از هموطنانمان از امنیت برخوردار نخواهند بود.

زمانی عملیات بیت المقدس در غرب کارون و جنوب شرقی اهواز و شمال خرمشهر، توسط رزمندگان اسلام علیه نیروهای بعثی عراق، برای آزادسازی مناطق اشغال جنوب کشورمان به ویژه برای آزادسازی شهر خونین خرمشهر آغاز شد، همه ما را بعد از گذراندن یک دوره یک هفته ای فشرده رزمی، از پادگان آموزشی شهید پیرزاده اردبیل،  به تبریز و بلافاصله از آنجا با قطار به اهواز اعزام نمودند.  ما به اهواز رسیده و از آنجا به پادگان امیدیه اعزام شدیم. در آنجا همه بسیجیان اعزامی از اردبیل، در قالب یک گردان، شهید آیت ا… حاجی سید مصطفی خمینی (ره) سازماندهی شدند. بنده و بسیجی شهید نعمت ا… افراشی عضو همان گردان بودیم. د پادگان امیدیه، غذای گردان را که جیره خشک بود، بسیجی شهید نعمت ا… افراشی تقسیم می نمودند. اینجانب در یک مورد به ایشان عرض کردم که در توزیع غذای گردان، چرا خودت را به زحمت می اندازی و ایشان در جواب فرمودند که خدمت نمودن به رزمندگان اسلام، در پیشگاه خداوند مهربان اجر و ثواب بیشتری دارد. چون این عزیزان از سربازان امام زمان (عج) محسوب می شوند و برای یاری دین خدا به جبهه های حق علیه باطل آمده اند.

 

گردان ما را که گردان شهید آیت ا… حاجی سد مصطفی خمینی (ره) نام داشت، از پادگان امیدیه اهواز به جبهه دارخوین به عنوان پشتیبان نیروهای عمل کننده، اعزام نمودند. پس از مدتی ما را به منطقه جُفیر و سپس به منطقه شلمچه اعزام کردند. در یک مورد ایشان را در یک سنگر اجتماعی که با یکی از بسیجیان نوجوان کشتی می گرفت، دیدم. آنها به محض دیدن من، دست از کشتی کشیدند. بنده به بسیجی شهید نعمت ا… افراشی عرض کردم در این موقعیت جنگی چه وقت کشتی گرفتن است به ایشان در جواب فرمودند که بهترین وقت زندگی من الان است که به یاری حسین زمان آمده ام.

 

شهید نعمت اله افراشی در یک خانواده مذهبی در سال ۱۳۴۴ در شهر ری به دنیا آمد و در دوران کودکی مسائل مذهبی علاقه زیادی داشت و با پدرش به مساجد و عزاداری امام حسین (ع) می رفت و شبهای جمله به زیارت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی می رفت تا اینکه در سال ۱۳۵۷ به فرمان حضرت امام خمینی (ره) به زادگاه پدرش به شربیان کوچ کردند و مقطع ابتدائی را در شربیان تمام کرد و در جلسه های قرآن شرکت می کرد. عضو انجمن اسلامی در شربیان بود و همیشه به فقرا و تهیدستان کمک می کرد تا اینکه جنگ تحمیلی شروع شد. در دوران جنگ فعالیت زیادی از خود نشان داد چندین بار خواست به جبهه برود چون سن او کم بود قبول نکردند تا اینکه با پسر خاله هایش جهت اعزام به جبهه حق علیه باطل از سپاه سراب ثبت نام کردند و به گفته همرزمانش در جبهه از شجاعت و دلاوری او تعریف می کردند تا اینکه در تاریخ ۶۱/۳/۱۵ توسط ترکش خمپاره شصت از ناحیه سر مجروح می شود و به بیمارستان اعزام و نزدیکی همرزمانش که با او اعزام شده بود به درجه رفیع شهادت نائل می گردد.

 

 

شهید نعمت اله افراشی در یک خانواده مذهبی در سال ۱۳۴۴ در شهر ری به دنیا آمد و در دوران کودکی مسائل مذهبی علاقه زیادی داشت و با پدرش به مساجد و عزاداری امام حسین (ع) می رفت و شبهای جمعه به زیارت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی می رفت بعدها به همراه خانواده به وطن پدری خود یعنی شربیان بازگشته و از آنجا عازم جبهه شد.

پ

مطلب پیشنهادی

روستای اردها

اردها به دلیل مجاورت با یخچالهای رشته کوه بزقوش، قریه‌ای پر آب با چشمه‌هایی زلال فراوان از دل سخره‌ای کوهستان است و آب رودخانه‌های اصلی آن در زمستان و تابستان قطع نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.