سرخط خبرها

آبهای گرم و معدنی سراب ظرفیتی بالقوه برای بهره برداری از تبریز ۲۰۱۸

به گزارش صدای سراب, تبریز ۲۰۱۸ ؛ این عبارت را می توان در اکثر خیابان های تبریز مشاهده کرد. آیا می دانید تبریز ۲۰۱۸ چیست؟ سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی طرحی را از سال ۲۰۱۵ با نام معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد. در این طرح هر ساله شهری از …

به گزارش صدای سراب, تبریز ۲۰۱۸ ؛ این عبارت را می توان در اکثر خیابان های تبریز مشاهده کرد. آیا می دانید تبریز ۲۰۱۸ چیست؟

سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی طرحی را از سال ۲۰۱۵ با نام معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد.

در این طرح هر ساله شهری از کشورهای اسلامی به عنوان ” شهر نمونه گردشگری جهان اسلام ” معرفی می شود. در اولین معرفی شهر قدس فلسطین در سال ۲۰۱۵ و در دومین معرفی شهر قونیه ترکیه در سال ۲۰۱۶ به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام معرفی شدند.

برای سال ۲۰۱۷ نیز شهر مدینه عربستان به این عنوان انتخاب و در نهایت شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

این انتخاب در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر انجام شد. قبل از این انتخاب دو شهر تبریز و یزد از ایران با توجه معیارهای انتخاب به عنوان نامزد معرفی شده بودند که تبریز توانست این عنوان را نصیب خود کند.

نقش سایر شهرها و استانها در تبریز ۲۰۱۸

پیشرفت تبریز پیشرفت کل ایران است و پیشرفت هر نقطه ای از ایران پیشرفت تبریز. بسیار محتمل است گردشگری که از کشور دیگر به قصد دیدن تبریز به کشور آمده از شیراز ، اصفهان ، تهران ، یزد و مانند آنها دیدن کند و بالعکس. با تدوین و اجرای تفاهم نامه های توسعه گردشگری تبریز با سایر شهرها قدرت همه شهرها بصورت کانونی روی تبریز متمرکز می شود و پس از تبریز به کل ایران. تعداد اعضای سازمان همکاری اسلامی ۵۷ کشور است.

این یعنی اگر هر کشوری در هر سال یک نماینده داشته باشد پس از تبریز ۲۰۱۸ بیش از ۵۴ سال سایر کشورها نماینده خواهند داشت.

اگر به این روال پیش برود حداقل بیش از ۵۴ سال لازم است تا فرصتی برای ایران پیش بیاید. پس می توان نتیجه گرفت فرصت تبریز ۲۰۱۸ یعنی فرصت ایران به خصوص استان آذربایجانشرقی.

پس معرفی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان یک فرصت بالقوه برای کشور و به خصوص استان هست که در این میان می توان با معرفی ظرفیت های گردشگری استان صنعت توریست را  برای سالهای آینده در استان تقویت و به یک توسعه و درآمد پایدار رسید, در این میان نقش مدیران استان و شهرستانها و رسانه ها بسیار موثر هست.

 

نقش آبهای گرم سراب در تبریز ۲۰۱۸

شهرستان سراب به لحاظ واقع شدن در مسیر شهرهای شمالی و مسیر اتصال بین اروپا و آسیای میانه و از طرفی به علت دارا بودن طبیعت بکر در دامنه های بزقوش و سبلان می تواند از ظرفیت تبریز ۲۰۱۸ بهره ببرد .

در نواحی مختلف آذربایجان شرقی انواع چشمه‌ های معدنی آب گرم و سرد وجود دارد که مورد بهره‌ برداری عموم مردم و سایر نواحی ایران است. در ناحیه سراب و بستان‌آباد ۱۴۹ چشمه و در ناحیه تبریز و آذرشهر ۱۴۱ چشمه‌ وجود دارد.
تاریخچه آب درمانی یا ˈهیدروتراپیˈ که قدیمی ترین شیوه درمانی طبی نیز به حساب می آید به تمدن های مصر – یونان و روم باستان بر می گردد به طوری که درباریان مصر حوضچه هایی داشتند که به آب آنها گل و گیاه و روغن های خاص اضافه می کردند و تصور می کردند چشمه های آبگرم با بهبود روند گردش خون می تواند برای سلامت انسان مفید باشد.
آبهای گرم در هر منطقه ای باشند عاما مهمی در جذب گردشگر هستند.

شهرستان سراب به دلیل دارا بودن چندین چشمه آب گرم ویژه، شایستگی کسب عنوان شهر چشمه های آب گرم کشور را دارد ولی متاسفانه در سالهای گذشته عدم توجه به این شهرستان و توجه متمرکز به مرکز استان مانع از رشد و شکوفایی سراب که ظرفیت بالقوه در تبدیل به سرعین ثانی را دارد شده است

آب های گرم و معدنی شهرستان سراب یکی از توانمندی های ارزشمند گردشگری آن محسوب می شوند و البته وجود یک کمربند آب گرم در دامنه بزقوش که از اسبفروشان شروع و تا اردها ادامه دارد یک ظرفیت عظیمی است که هم دارای منابع طبیعی و طبیعت بکر هست و هم چندن آبگرم را در خود جای داده است.

گفتنی آبهای گرم اسبفذوشان، الله حق، اردها, شالقون و جلده باخان همگی در دامنه بزقوش قرار گرفته اند .

چشمه های آبگرم اسب فروشان، آبگرم الله حق در دامنه کوه بزقوش در یک کیلومتری چشمه اسب فروشان، چشمه معدنی  شالقون، آبگرم اردها، آبگرم جلده باخان و آبگرم نرمیق را از شناخته شده ترین چشمه های سراب عنوان کرد.

امروزه در اغلب کشورهای دنیا از وجود چشمه های آب گرم برای جذب توریست های آب درمانی بهره می برند و استان آذربایجان شرقی نیز با اقداماتی که طی سال های اخیر در راستای ساخت مجتمع های آب درمانی و توسعه زیرساخت ها در محوطه آب های گرم داشته است، سعی در ترویج فرهنگ گردشگری آب درمانی دارد.

 

اسبفروشان و آبگرمی که از دل کوه می جوشد

به گزارش صدای سراب, منطقه نمونه گردشگری اسبفروشان در ۲۲ کیلومتری جنوب سراب واقع گردیده و طول مسیر از مرکز شهرستان تا آبگرم آسفالته می باشد.

در این محدوده دو استخر مجزای مردانه و زنانه به ابعاد ۴×۸ متر بصورت بهداشتی احداث گردیده است. همچنین جهت توسعه صنعت گردشگری در منطقه و رفاه حال مسافرین محترم زیرساختهای گردشگری احداث گردیده و به مرور در حال تکمیل و تجهیز می باشد.

آبگرم اسب فروشان در روستایی به همین نام و در جنوب غربی شهرستان سراب در دامنه رشته کوه های بزقوش واقع شده است. آب آن که بین ۳۵ الی ۸۵ درجه حرارت دارد از کوههای بزقوش که از کوه های آتشفشانی منطقه می باشد سرچشمه می گیرد. آب این مچموعه خواص درمانی زیادی دارد و هر ساله میزبان خیل وسیعی از گردشگران می باشد.

آبگرم اسب فروشان مشرف به دره ای است که رودخانه ای در داخل آن و از کوه بزغوش سرچشمه می گیرد و در فاصله ۵۰۰ متری از این آب گرم آبشاری ۳ متری وجود دارد که تابستان و زمستان زیبایی های مخصوص به خود را دارد و هرساله گردشگران و کوهنوردان را به سوی خود می کشاند.

این آگرم به دلیل داشتن آبی ولرم به مراتب لذت و آرامش بیشتری نسبت به سایر آبگرم های کشور حتی مانند سرعین برای گردشگران به ارمغان می اورد.

آبگرم روستای شالقون

این روستا در دامنه سلسله جبال بزقوش قرار دارد وبه همین دلیل دارای آب وهوای معتدل و خنک وطبیعتی بکر و زیباست که چشم هر ببیننده را نا خواسته به سمت خود می‌کشد.

شالقون از توریست پذیرترین روستاها در سطح منطقه میباشد طبیعت شالقون از اواخر خرداد ماه تا اواخر مرداد ماه به اوج زیبایی خود میرسد .

آبگرم معدنی و درمانی شالقون که از دل کوه و از لایه‌های ماگمای زیر زمین بیرون می‌آید و دمایی آب خروجی در حدود ۵۰ درجه سانتی گراد است.

بی توجهی سازمان گردشگری به آبگرم الله حق سراب

به گزارش صدای سراب,آب گرم اللّه حق در جنوب غربى دهکده‌اى به همین نام در شمال شرقى آب گرم سراب واقع شده است و حدود نیم ساعت با آنجا فاصله دارد. این ناحیه دره‌اى ، تقریباً شمالى – جنوبى است که نهر آبى در ته آن به طرف شمال جارى است. آب‌گرم در دو نقطهٔ دامنهٔ شرقى دره به فاصله چند متر از یکدیگر از زمین خارج مى‌شود. آب چشمه جزو دستهٔ ‌آب‌هاى سولفاته سدیک گرم است. 

آبگرم معدنی الله حق در دامنه رشته کوه زیبا ،سرسبز و خوش آب و هوای بزقوش ،نزدیک روستای قدیمی و باستانی الله حق قرار دارد که دارای دو حوضچه زنانه و مردانه می باشد و از آنجا که در دامنه کوه واقع شده کاملا ییلاقی و خوش آب وهوا می باشد و در فصول بهار و تابستان پذیرای مسافرین از روستاها  و شهرهای کشور عزیزمان می باشد.

آبگرم الله حقی دارای خواص درمانی ارزشمندی برای امراضی چون رماتیسم ،سنگ کلیه می باشد و آب آن بسیار اشتها آور است .

متاسفانه حوضچه های این آبگرم بسیار کهنه شده و این امر موجب شده که مسافران و همشهریان بیشتر به آبگرم اسبفروشان تمایل داشته باشند.

http://sedayesaraab.ir/wp-content/uploads/2015/06/51.jpg

متاسفانه با وجود پتانسیل قوی و فضای سرسبز و نشاط آور و همچنین وجود سرمایه گذاری که ساکن محل هست و حاضر است در عرض ۳ ماه حوضچه های  این آبگرم را با اصول مهندسی و بهداشتی ساماندهی کند سازمان گردشگری استان مجوز این کار را در پیچ و خم راهروهای سازمانش به این طرف و آن طرف می کشاند.

جای بسی تامل است که سازمان گردشگری علی رغم اینکه فرد دیگری حاضر به سرمایه گذاری در این منطقه نیست چندین است که مجوز بهسازی این آبگرم را به عناوین مختلف به سرمایه گذار محلی اعطا نمی کند.

شکر درق روستایی با لبنیات و عسل ناب در کنار جوشش آب گرم از دل کوهستان سرد

به گزارش صدای سراب, طبیعت زیبا و محیطی بکر و آرام زمینه را برای حضور گردشگران و زنبورداران در این منطقه فراهم آورده است.

عسل ها و لبنیات نابی که حاصل تلاش و همکاری انسان و طبیعت هست در این منطقه به خوبی مشهود است.

آبگرم کوچکی هم که در این منطقه و در دل کوهستان نهفته است آرام بخش گردشگران و اهالی منطقه بعد از یک روز گردش در دل کوه و بعد از یک روز کاری در کوهستان هست.

آبگرم جلده باخان سراب

در حنوب شرقی شهر سراب و درنزدیک روستایی به نام [لده باخان قرار دارد . مقدار دبی این چشمه بیش از ۵ لیتر بر ثانیه بوده و درجه حرارت آب آن بین ۳۵ تا ۷۵ درجه سانتی گراد در نوسان است . خاستگاه چشمه مذبور جوی و بروندوم آتشفشانی بوده و جزو آبهای سولفات سدیک قرار دارد . مظهر چشمه آتشفشانی است و مواد ویژه ناچیزی دارد . برای استفاده از آب این چشمه نیز استخری تاسیس شده است .

عدم بهره برداری از تبریز ۲۰۱۸ بزرگترین زیان خواهد بود

همانطور که ذکر شد تبریز ۲۰۱۸ فرصت مغتنمی برای استان و شهرستانهاست تا از این فرصت که شاید دیگر نصیب استان ما نشود بهره برد و با تقویت جاذبه های گردشگری که در بسیاری وارد با اندک هزینه ممکن خواهد شد بهره برداری لازم را کرد تا در آینده حسرت آن را نخوریم.

صنعت گردشگری صنعت عظیمی است که بسیاری از کشورها به کمک آن حتی درآمدی بیشتر از نفت کشورمان دارند و اگر از فرصت های پیش امده بهره ببریم موفق خواهیم شد تا هم ضمن تقویت این صنعت از مهاجرت های بی رویه به شهرهای بزرگ نیز جلوگیری کنیم.

گفتنی است سراب در آخرین سرشماری با کاهش جمعیت و مهاجرت روبه رو بوده است.

به امید سراب و کشوری آباد

انتهای پیام/ح

همچنین ببینید

تصویری/ محفل انس با قرآن کریم به مناست چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در سراب برگزار شد

در این مراسم که با حضور کاروان قرآنی انقلاب و با حضور پرشور علاقمندان قرآنی در شهرستان سراب برگزار شد قاریان برتر استانی و شهرستانی قرائت هایی زیبا از کلام الله مجید را ارائه دادند.

یک دیدگاه

  1. با سلام
    عکس اخر مربوط به آبگرم روستای جلده باخان می باشد و اطلاق نرمیق به آن اشتباه است، خواهشا تصحیح گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.