سرخط خبرها

تنها موزه مردم شناسی عشایر کشور, ظرفیتی بالقوه برای بهره برداری از تبریز ۲۰۱۸

به گزارش صدای سراب, تبریز ۲۰۱۸ ؛ این عبارت را می توان در اکثر خیابان های تبریز مشاهده کرد. آیا می دانید تبریز ۲۰۱۸ چیست؟ سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی طرحی را از سال ۲۰۱۵ با نام معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد. در این طرح هر ساله شهری از …

به گزارش صدای سراب, تبریز ۲۰۱۸ ؛ این عبارت را می توان در اکثر خیابان های تبریز مشاهده کرد. آیا می دانید تبریز ۲۰۱۸ چیست؟

سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی طرحی را از سال ۲۰۱۵ با نام معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد.

در این طرح هر ساله شهری از کشورهای اسلامی به عنوان ” شهر نمونه گردشگری جهان اسلام ” معرفی می شود. در اولین معرفی شهر قدس فلسطین در سال ۲۰۱۵ و در دومین معرفی شهر قونیه ترکیه در سال ۲۰۱۶ به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام معرفی شدند.

برای سال ۲۰۱۷ نیز شهر مدینه عربستان به این عنوان انتخاب و در نهایت شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

این انتخاب در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر انجام شد. قبل از این انتخاب دو شهر تبریز و یزد از ایران با توجه معیارهای انتخاب به عنوان نامزد معرفی شده بودند که تبریز توانست این عنوان را نصیب خود کند.

نقش سایر شهرها و استانها در تبریز ۲۰۱۸

پیشرفت تبریز پیشرفت کل ایران است و پیشرفت هر نقطه ای از ایران پیشرفت تبریز. بسیار محتمل است گردشگری که از کشور دیگر به قصد دیدن تبریز به کشور آمده از شیراز ، اصفهان ، تهران ، یزد و مانند آنها دیدن کند و بالعکس. با تدوین و اجرای تفاهم نامه های توسعه گردشگری تبریز با سایر شهرها قدرت همه شهرها بصورت کانونی روی تبریز متمرکز می شود و پس از تبریز به کل ایران. تعداد اعضای سازمان همکاری اسلامی ۵۷ کشور است.

این یعنی اگر هر کشوری در هر سال یک نماینده داشته باشد پس از تبریز ۲۰۱۸ بیش از ۵۴ سال سایر کشورها نماینده خواهند داشت.

اگر به این روال پیش برود حداقل بیش از ۵۴ سال لازم است تا فرصتی برای ایران پیش بیاید. پس می توان نتیجه گرفت فرصت تبریز ۲۰۱۸ یعنی فرصت ایران به خصوص استان آذربایجانشرقی.

پس معرفی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان یک فرصت بالقوه برای کشور و به خصوص استان هست که در این میان می توان با معرفی ظرفیت های گردشگری استان صنعت توریست را  برای سالهای آینده در استان تقویت و به یک توسعه و درآمد پایدار رسید, در این میان نقش مدیران استان و شهرستانها و رسانه ها بسیار موثر هست.

 

نقش سراب در تبریز ۲۰۱۸

شهرستان سراب به لحاظ واقع شدن در مسیر شهرهای شمالی و مسیر اتصال بین اروپا و آسیای میانه و از طرفی به علت دارا بودن طبیعت بکر در دامنه های بزقوش و سبلان می تواند از ظرفیت تبریز ۲۰۱۸ بهره ببرد .

دراین پست قصد داریم به معرفی یکی از ظرفیت های گردشگری شهرستان سراب, یعنی موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان که تنها موزه مردم شناسی عشایر در کشور هست بپردازیم.

این موزه در محل حمام قدیمی معینی آثار بر جای مانده از دوران قاجاریه با معماری ارزشمندو با مساحتی حدود ۶۵۰ متر مربع در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
حمام مذکور تا سال ۱۳۷۲ در مالکیت بخش خصوصی بود تا اینکه در همان سال توسط شهرداری سراب تملک و جهت مرمت و تاسیس موزه عشایردر اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجانشرقی قرار گرفت.
موزه عشایر آذربایجان از شمار موزه های مردم شناسی است وقلمرو این موزه ها منطقه ای و به نمایش گذاشتن نشانه های فرهنگی – سنتی – قومی و نمایانگر ارزشهای اقتصادی – اجتماعی و فنی این نشانه ها اشیاء و نمادهای مردمی است که آنها را به کار می گرفتند و یا می گیرند .
برمبنای تعریفی که در این رابطه ایکوم دارد هدف موزه عبارتست از گرد آوری و نگهداری – مطالعه و بررسی کردن و نیز به نمایش گذاشتن نعمات فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش – پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بر دن ازآنهاست .
نتیجه این که هدف موزه نمایشگر ارائه تحقیقاتی است از مطالعه در مورد آداب و رسوم، زبان، معیشت، مسکن، هنرها، فنون، خوراک، پوشاک، صنایع دستی که در جامعه عشایری توسط کارشناسان گرد آوری شده است.
از این رواست که موزه مردم شناسی برای ببیندگان مانوس و دلنشین است زیرا در این رابطه هریک از اموال فرهنگی که به نمایش گذاشته می شود با زبان بی زبانی از چگونگی مورد استفاده در زمان خود صحبت می کنند.
غرفه های این موزه مردم شناسی همانند سایر موزه های مردم شناسی سخن از چگونه زندگی کردن وبا مشکلات مبارزه کردن در جهت بدست آوردن وبهتر زندگی کردن که همواره نداشتن را یافتن و نبودن را ساختن از زمانهای بسیار گذشته می گوید.
اشیاء به نمایش گذاشته شده در این موزه از آذربایجانشرقی و اردبیل گرد آوری شده است.
بخش اطلاع رسانی – کتابخانه تخصصی عشایر – فضای مرتع و چوپان – فرآوری سنتی و بومی لبنیات و پشم – دست بافت های عشایری- موسیقی – پوشاک – زیور آلات – مسکن – نان پزی – قهوه خانه سنتی و تابلو نوشته ها از بخشهای مختلف این موزه می باشند.
تنها تفاوت این موزه با سایر موزه ها این است که زندگی در این موزه همیشه در جریان می باشد.

 

همچنین ببینید

تصویری/ محفل انس با قرآن کریم به مناست چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در سراب برگزار شد

در این مراسم که با حضور کاروان قرآنی انقلاب و با حضور پرشور علاقمندان قرآنی در شهرستان سراب برگزار شد قاریان برتر استانی و شهرستانی قرائت هایی زیبا از کلام الله مجید را ارائه دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.