در حضور وزیر , صنعت, معدن و تجارت/

ابراز امیدواری نماینده سراب برای بازگشایی قفل توقف نفلین با کلید تدبیر و امید/ تاخیر در اجرای پروزه نفلین , میلیونها دلار ضرر متحمل کشور می کند

یوسف داوودی در جمع خبرنگاران و در حضور وزیر صنعت, معدن و تجارت اظهار داشت: تاخیر در اجرای پروزه نفلین , میلیونها دلار ضرر متحمل کشور می کند وامیدوارم قفل سنگین توقف پروزه نفلین سینیت با کلید دولت تدبیر و امید گشوده شود.

به گزارش صدای سراب, یوسف داوودی در جمع خبرنگاران و در حضور وزیر صنعت, معدن و تجارت در محل مجتمع تولید آلومینا از نفلین سینیت شهرستان سراب با بیان اینکه اجرایی شدن این کارخانه مهمترین درخواست مردم شهرستان از دولت هست خاطرنشان کرد: این پروژه از زمان مجلس چهارم در زمان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی مطرح هست.

وی افزود: این پروژه ۱۴ سال پیش کلنگ این کارخانه توسط آقای جهانگیری وزیر صنایع و معادن وقت به زمین زده شده است ولی متاسفانه اجرای این پروزه تا کنون نتیجه بخش نبوده است.

داوودی با اشاره به موانع زیاد در راستای اجرایی شدن این پروزه خاطرنشان کرد: این تاخیر در اجرای پروزه نفلین , میلیونها دلار ضرر متحمل کشور می کند.

عضو کمیسون تلفیق و بودجه مجلس با بیان اینکه توجه به معادن و صنایع عین توجه به اقتصاد مقاومتی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است ابرز داشت: در حال حاضر ما ۱٫۵ میلیون تن بوکسیت وارد کشور می کنیم که در ۵ سال آینده نیاز به بوکسیت و پودر آلومینا در کشور را ۵ میلیون تن برآورد کردیم و تنها راه تامین پودر آلومینای کشور استفاده از نفلین سینیت هست.

نماینده سراب وجود ۳ میلیارد تن نفلین سینیت در رزگاه و ۱۱ میلیون تن در دامنه بزقوش را ثروت بزرگ خدادادی عنوان کرده و اظهار کرد: در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز  استفاده از ظرفیت معادن به جای نفت و گاز چندین بار در مقوله اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته هست.

وی با تاکید بر لزوم توجه به سرمایه گذاری در داخل کشور به جای سرمایه گذاری در کشورهای آفریقایی برای تامین نیاز آلومینویم کشور ابراز داشت: اینکه گفته می شود تولید آلومینا از نفلین سینیت صرفه اقتصادی ندارد حرف درستی نیست.

داوودی اظهار داشت: تکنولوژی نفلین سنیت در دست روسیه هست و کار اتوتک آلمان تقریبا می توان گفت بی ارزش بوده, چطور می شود برای ابرقدرتی مثل روسیه تولید آلومینا از نفلین سینیت صرفه اقتصادی دارد ولی برای کشور صرفه ای ندارد.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجانشرقی با تاکید بر اینکه مکان سایت مجتمع نفلین سراب به لحاظ استراتژیک وضعیت بسیار عالی را داراست اظهار داشت: این مجتمع در فاصله ۲۰ کیلومتری از بزرگترین معدن نفلین کشور قرار دارد و این در حالی است که در روسیه سنگ نفلین از فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری به محل تولید آلومینا انتقال پیدا می کند.

نماینده سراب ابراز امیدواری کرد: قفل سنگین توقف پروزه نفلین سینیت با کلید دولت تدبیر و امید گشوده شود.

داوودی با اظهار شرمندگی از هزاران جوان بی کار در شهرستان سراب عنوان کرد: جوانان سراب چشم به اتمام و اجرای این پروزه بسته اند و واقعا از تاخیر در این پروزه به تنگ آمده اند.

وی اجرای این پروزه را به نفع کل کشور قلمداد کرده و اظهار داشت: به حرمت محرم استدعا دارم نگذارید این پروزه هر روز به بهانه های واهی اجرای این پروزه به تاخیر بیفتد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.