با حضور جهانگیری در سراب
اسحاق جهانگیری طرح نفلین‌سینیت سراب را در زمان دولت اصلاحات کلنگ‌زنی کرد اما این طرح امروز در حالی که چندین وزیر صنایع در دیدار از این طرح زمان ۳۶ ماهه را در بهره‌برداری از آن اعلام کرده‌اند هنوز محقق نشده است و امروز با حضور اسحاق جهانگیری در سراب امیدها برای تعیین تکلیف این پروژه قوت گرفته است. ...
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶  |  زمان: ۱۰:۰۱ ق.ظ  | شماره خبر: 50551   

به گزارش صدای سراب, با توجه به اینکه ۱۴ سال قبل کلنگ کارخانه تولید آلومینای سراب از سنگ نفلین توسط اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن وقت و معاون اول رئیس جمهور دولت روحانی به زمین زده شده مردم سراب چشم امید به کلید دولتمردان تدبیر و امید دوخته‌ اند .

به هر حال اینک مردم صبور و منتظر سراب چشم به کلید مردان صنعتی دولت دکتر روحانی دوخته‌ بودند واقعیتی غیرقابل انکار است و مردم امید دارند  قفل نفلین با کلید تدبیر باز شود و جهانگیری کار ناتمام خود را تمام کند, البته در این میان نباید کارگاهها و کارخانه های تولیدی منطقه که یکی پس از دیگری به تعطیلی گرویدند فراموش شود و صنایع خرد و بزرگ هچون سراب بافت در این سفر تحت الشعاع نفلین سینیت قرار گیرد.

 

یکی از هفته‌نامه‌های استانی در سال ۸۲ گفتگویی با جهانگیری انجام داده که در آن وی به تحقق این طرح و اهمیت آن اشاره کرده است.

جهانگیری گفته بود: ممکن است اجرای یک پروژه دارای نرخ پایین بازگشت باشد اما به عنوان پشتوانه می‌تواند منطقه را متحول و ایجاد اشتغالزایی کند.

وی ادامه داد: در کنار آن می‌توان واحدهای دیگری را نیز با بهره‌گیری از محصول اولیه تولیدی ایجاد کرد.

جهانگیری اجرای کارخانه نفلین سینیت را دارای نقش اساسی در توسعه و پیشرفت دانست و افزود: در کنار آن سیمان و فلزات دیگر نیز تولید شده و در جهت خودکفایی کشور مهم خواهد بود.

وزیر وقت صنایع یادآور شد: رئیس جمهور و استاندار و نمایندگان استان به طور جدی اجرای این طرح را خواستار شده‌اند.

در این مراسم لوح تولید نیز از طرف حسین انواری نماینده وقت سراب به مهندس جهانگیری اهدا شد.

به طور حتم اکنون با یک یادآوری ساده توسط نماینده محترم و دیگر مدیران ارشد آقای جهانگیری با رجوع به حافظه خود در سال ۸۲ این سئوال را خواهد پرسید که پیشرفت این طرح چند درصد است آیا فازهایی از آن به بهره‌برداری نزدیک شده است.

او در جواب خواهد شنید که بعد از تنها تحول طرح تغییر زمین اهداثی و حصارکشی تنها کارخانه از دیوارهایش قد کشیده و برخی اقدامات جزیی در حوزه آب و برق اتفاق افتاده و از فاز اجرایی پروژه خبری نیست.

به هر حال اینک مردم صبور و منتظر سراب چشم به کلید مردان صنعتی دولت دکتر روحانی دوخته‌اند و امیدوارند که معاون اول رئیس جمهور خود میراث وزارت صنایعش در سراب را نهایی کند و تیتر رسانه‌ها این باشد: قفل نفلین با کلید تدبیر باز شد و جهانگیری کار ناتمام خود را تمام کرد …

طرح نفلین سینیت سراب که در زمان دولت محمد خاتمی و از سوی جهانگیری وزیر وقت صنایع کلنگ‌زنی شد، دستخو‌ش تغییرات و تحولات اساسی بوده است در حالی‌ که سه وزیر صنایع از این طرح دیدن کرده و هرکدام زمان ۳۶ ماهه را برای بهره‌برداری از آن اعلام کرده‌اند ولی تاکنون این ۳۶ ماه زمان پیش‌بینی شده محقق نشده است.

طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب با اعتباری بالغ بر ۳۸۰ میلیون یورو طی مصوبه نخستین سفر استانی ریاست جمهوری به استان آذربایجان‌شرقی در دستور کار سازمان ایمیدرو قرار گرفت که با انجام مطالعات زیربنایی و اخذ مجوزهای قانونی لازم پیشرفت‌هایی حاصل شد ولی برای مدتی دچار رکود بود که پس از آن یک تیم کارشناسی جوان و توانمند راهکارهای برون‌رفت از شرایط رکود را بررسی و پیشنهادهای سازنده‌ای مطرح کردند.

یکی از این پیشنهادها در سفر بعدی رئیس جمهور به استان مورد توجه احمدی‌نژاد قرار گرفت و ایشان دستور ویژه‌ای برای پیگیری و اجرای این طرح ملی را صادر کردند، این موضوع پس از آن در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید و جزو اولویت‌های دولت لحاظ شد.

براساس این گزارش، با راه‌اندازی کارخانه نفلین سینیت ۷۰ هزار تن آلومینا به همراه محصولات جانبی مورد نیاز کشور تامین و در فازهای بعدی به ترتیب به ۲۰۰ هزار تن و ۵۰۰ هزار تن در سال افزایش پیدا خواهد کرد.

با اجرای این طرح اشتغال مستقیم ۲ هزار نفر و غیرمستقیم ۱۰ هزار نفر پیش‌بینی می‌شود که با احداث کارخانه سیمان این میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

بی‌شک با اجرای این طرح شاهد تحول چشمگیر اقتصادی در منطقه خواهیم بود و به نظر می‌رسد با توجه به نقش استراتژیک فلز آلومینیوم و تولید پودر آلومینا در آذربایجان که ماده اولیه آلومینیوم است، خودکفایی فلز استراتژیک آلومینیوم به زودی در کشور محقق شود و منطقه آذربایجان  قطب صنعت آلومینیوم کشور در آینده مطرح شود.

 نماینده سراب از دست های ناپاک در نفلین سینیت می گوید

یوسف داوودی در گفتگو با خبرنگار ما با تاکید بر توجه وزارت صنعت به مقوله اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است و همچنین وقطع کردن بازوهای مافیای صنعت و آلومینویم از کشور خاطرنشان کرد:  با ساخت کارخانه تولید آلومینا در شهرستان سراب مشکل بیکاری جوانان شهرستان سراب و بلکه مشکل بیکاری بسیاری از جوانان استان نیز حل خواهد شد. این دست‌های ناپاک و پنهان چه کسانی است که نمی‌گذارند این پروژه اجرایی شود.

نماینده سراب ادامه داد: تعجب آور است در حالی که در سراب میلیاردها تن آلومینیوم وجود دارد، چندین سال است به بهانه های واهی جلوی ساخت پروژه را می گیرند.

نماینده سراب و عضو کمسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تشریح روند فعلی ساخت و تکمیل کارخانه نفلین سینیت سراب اظهار داشت: متاسفانه در سال ۸۵ این طرح به مناقصه رفته و یک شرکت چینی در آن برنده شده اما این تفاهم نامه اجرایی نشده است.

داودی با اشاره به انجام پیگیری های مستمر در مورد شتاب گرفتن اجرای طرح عظیم نفلین سینیت از مسئولان ارشد وزرات صنایع و مسئولان طرح یادآور شد: تولید آلومینا از ماده نفلین علاوه بر آنکه می تواند از واردات ماده بوکسیت به کشور بکاهد، چهره منطقه و حتی استان را دگرگون خواهد ساخت.

دریافت‌های نجومی در نفلین سینیت و پروزه ای مغفول در دست مافیایی ها

حجت الاسلام علی‌اکبر اکرمی در جمع خبرنگاران شهرستان سراب با انتقاد شدید از مافیای حاکم بر وزرات صنعت و معدن اظهار داشت: ۲۰ سال بعد از کلنگ‌زنی طرح نفلین سینیت سراب که با هزار امید و آرزو صورت گرفت اکنون یک شرکت آلمانی که ۹ میلیون یورو برای مطالعه و طراحی دانش نفلین سینیت از وزرات صنعت دریافت کرده حاصل مطالعات خود را در یک سطر با عنوان اینکه طرح نفلین سینیت توجیه اقتصادی ندارد به مسوولان ارائه داده است.

امام جمعه سراب با طرح این پرسش که اگر نفلین سینیت توجیه اقتصادی ندارد، چرا بدون مطالعه کلنگ‌زنی و تاکنون حدود ۱۰۲ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است ابراز داشت: متاسفانه برخی نمایندگان که در این مورد مطالبه‌گری می‌کنند بلافاصله به سفر تفریحی آلمان، روسیه و کنیا با عنوان نفلین سینیت فرستاده می‌شوند تا صدای آنها خاموش شود.

حجت الاسلام اکرمی هشدار داد: یا مسئولان در نفلین سینیت را تخته کنند و این طرح را پایان یافته اعلام کنند و یا اینکه سریعا عملیات اجرایی طرح شروع شود.

امام جمعه سراب با کنایه به دریافتی نجومی بیش از ۱۰۰کارمند ریز و درشت در نفلین سینیت در آذرشهر و سراب گفت: اگر این طرح توجیه ندارد باید به این بذل و بخشش‌ها که از جیب بیت‌المال صورت می‌گیرد پایان داده شود.

حجت الاسلام اکرمی یادآورشد: فصل مشترک اصلاح طلبان و اصول گرایان که دولت تشکیل می دهند از ابتدا بی توجهی به این طرح درمنطقه است.

گزارش فارس حاکی است به نظر می‌رسد که اراده‌ای برای اجرایی شدن این طرح وجود ندارد و شهروندان سرابی امید دارند تا به طور شفاف مسائل به آنها گفته شود اگر این طرح فاقد صرفه اقتصادی است هرچه سریع‌تر پایان کار آن صادر شود نه اینکه عده‌ای در این طرح آمد و رفت کنند حقوق و هزینه‌هایی از بیت‌المال پرداخت شود؛ بهتر است بازی مار و پله این طرح بدون فتح خانه نهایی پایان یابد.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.