قالب وردپرس افزونه وردپرس

تشدید کنترل حمل و نقل طیور و جلوگیری از زنده فروشی طیور در بازار های محلی سراب / تزریق۵۳۰ هزار دوز واکسن تب برفکی به دام های سراب در سال گذشته

به گزارش صدای سراب, رضا دادخواه رییس اداره دامپزشکی شهرستان سراب در گفتگو با خبرنگار ما به مناسبت روز ملی دامپزشکی با تبریک روز دامپزشک به فعالان این عرصه اظهار داشت:  این عالمان  نجیب ، خدوم ، بی ادعا و گمنام برای حراست از سلامت جامعه در صف اول مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و حیوان هستند چرا که خطر ابتلا به بیماری های هولناکی و مشترک بین انسان و دام  را برای حفظ سلامت هموطنانشان به جان می خرند.

دادخواه با اشاره به فصل شیوع آنفلوآنزای پرندگان ابراز داشت: ویروس آنفلوآنزای فوق حاد برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ به وجود آمد و در سال ۲۰۰۶ از طریق پرندگان مهاجر وارد کشورمان شد.

وی افزود: با توجه به اینکه کشور ما به علت قرار گرفتن در مسیر پرندگان مهاجر از مکانهای هدف این ویروس هست و همچنین به لحاظ اینکه این بیماری بین انسان و دام مشترک هست از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دادخواه با اشاره به شیوع این بیماری در برخی شهرهای استان از آمادگی کامل شهرستانی برای مهار و مقابله با این بیماری و کاهش تلفات آن خبر داده و ابراز داشت: در طول ۱۵ سال در شهرستان فقط در دو روستای سراب معدوم سازی انجام شده است.

وی برگزاری کلاسهای آموزشی ترویجی برای مرغداران و روستاییان, بومی سازی مصوبات استانی و کشوری, هماهنگی با مسئولین اجرایی و امنیتی در شهرستان,کنترل حمل و نقل و زنده فروشی طیور و پرنده در بازارهای محلی را از اقدامات شهرستانی برای مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عنوان کرد.

رییس دامپزشکی سراب آنفلوآنزای پرندگان را از لحاظ اقتصادی یک بیماری مهلک عنوان کرده و ابراز داشت: در این بیماری به محض مشاهده آثار بیماری در یک مجموعه نگهداری طیور, تمام طیور باید معدم شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه این بیماری چون از طریق پرندگان مهاجر انتقال می یابد هیچ قدرت نظامی و امنیتی و حتی قرنطینه  نمی تواند در مقابل آن جلوگیری به عمل آورد.

این مقام مسئول با اشاره به گستردگی انتشار این بیماری در کل جهان و ساختار خاص ژنتیکی ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که مرتبا تغییر ساختار می دهد اظهار کرد: تا کنون هیچ واکسنی بنا به ساختار  ژنتیکی این ویروس برای ای آن تولید نشده و نگرانی هایی را در این حوزه به وجود آورده است.

دادخواه ادامه داد: هرچند ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان و بیماری حاصل از آن, مشترک بین دام و انسان هست ولی امکان انتقال این ویروس از انسان به انسان وجود ندارد, البته نگرانی دامپزشکان و دانشمندان و پزشکان از این بابت هست که تغییرات سریع این ویروس در آینده و جهش ژنی آن ویروس را به ویروسی قابل انتقال از انسان به انسان کند که تلفات آن سنگین خواهد بود و سابقه نیز نشان داده که در سال ۱۹۱۸ تیپ اسپانیایی ویروس آنفلو آنزا نزدیک ۴۰ میلیون نفر تلفات انسانی داشته است.

رییس اداره دامپزشکی سراب در پایان با اشاره به درگیری شهرستان با موضوع تب برفکی اظهار داشت در سال ۹۵ ۸۲ هزار دوز واکسن تب برفکی گاوی و ۴۳۰ هزار دوز واکسن گوسفندی به صورت رایگان برای دام های شهرستان سراب تزریق شد.

 

مطلب پیشنهادی

روستای اردها

اردها به دلیل مجاورت با یخچالهای رشته کوه بزقوش، قریه‌ای پر آب با چشمه‌هایی زلال فراوان از دل سخره‌ای کوهستان است و آب رودخانه‌های اصلی آن در زمستان و تابستان قطع نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.