قالب وردپرس افزونه وردپرس

سخنی بی‌پرده با فرماندار جدید شهرستان سراب

به گزارش صدای سراب به نقل از خبرگزاری فارس از سراب، با تشکیل کابینه دولت و عبور اکثریت وزرای معرفی شده از فیلتر مجلس شورای اسلامی؛ دولت یا به تعبیر بهتر قوه مجریه وارد فاز اجرا شد تا به شعارها و وعده‌های داده شده در طول انتخابات که بیشتر آنها بر رونق کسب و کار تاکید داشت، جامه عمل بپوشاند و در پایان  بتواند کارنامه قابل قبولی به افکارعمومی ارائه دهد،در این میان نقش برجسته و ویژه استانداران و فرمانداران در تحقق این شعارها و پیاده کردن سیاست‌های اتخاذ شده در میدان عمل و عملیاتی کردن برنامه‌های قوه مجریه برکسی پوشیده نیست.

در اولین پازل چینی‌های مدیریتی؛ بدرشکوهی به عنوان فرماندار جدید برای سراب معرفی شد تا جایگزین داوود گرشاسبی شود که ۳۳ماه در سراب سکان اجرایی شهرستان را برعهده داشت؛ همانطور که معاون سیاسی استاندار سابق و سرپرست فعلی استانداری آذربایجان‌شرقی در مراسم معارفه عنوان داشت، تغییر و جابه‌جایی در رده مدیران یک روال طبیعی است ولی آنچه که اهمیت داشته و اصل است حرکت شتابان و جهادی در جهت توسعه و رفع موانع از مشارکت بخش غیردولتی در سرمایه‌گذاری‌هاست و شاه‌کلید حصول به این اصل؛ وحدت،تعامل و هماهنگی بین‌بخشی است.

به هرحال سکاندار اجرایی شهرستان سراب اینک در شرایطی وارد سراب می‌شود که مطالبات انباشته شده‌ای از طرف شهروندان وجود دارد که امیدوارند تا با تدبیر و هدایت بالاترین مقام اجرایی شهرستان بخش‌هایی از آنها تحقق یابد.

حوزه صنعت

 عده‌ای معتقدند صنعتی‌سازی سراب با دشوارهایی روبه‌رو است، تجربه تلخ و شکست خورده سراب بافت که زمانی چرخ‌های زندگی بیش از ۵۰۰ خانوار را می‌چرخاند و اینک در سکوت آرامستانی به سرمی‌برد و نیز وعده‌های خسته‌کننده مسؤولان صنعتی بلند پایه کشوری در طول ادوار دولت‌های گذشته در مورد نفلین‌سینیت که با اعلام نداشتن توجیه و صرفه اقتصادی اکنون بود و نبودش در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و بهترین تعبیر برای آن بازی مار و پله است.

همچنین خاموشی کارخانه بزرگ لبنی «شبنم» و نیمه فعال شدن برخی کارگاه‌ها و کارخانه‌های ریز و درشت در منطقه، همه دست به دست هم داده‌اند تا توجیه‌گر ناکامی در صنعتی‌سازی شهرستان سراب شوند.

در حوزه راه و جاده

اکنون از سال ۸۹ شهروندان سراب در انتظار تکمیل بزرگراه سراب بستان‌آباد و «سراب نیر» هستند، خوشبختانه در مدت سه سال اخیر پیشرفت‌هایی صورت گرفته و اکنون تسریع در تکمیل بزرگراه و نیز شروع پروژه بزرگراه «سراب نیر» مطالبه شهروندان از مدیران دولتی است.

بهسازی و آسفالت راه‌های روستایی رضایت‌بخش هستند اما این روند نیز باید شتاب گیرد.ضمن اینکه نیم نگاهی نیز به جاده‌ای بین روستایی و نیز بین شهری سراب میانه و سراب به مشکین‌شهر ضرورت دارد.

در مورد راه‌آهن آن‌گونه که نماینده سراب عنوان کرده، احداث ۱۵کیلومتر جاده ریلی از سمت بستان‌آباد نهایی شده اما در این میان فرماندار با توجه به قدرت اجرایی می‌تواند با کمک از لابی‌های مختلف روند اجرای خط ریلی سراب را شتاب دهد

در حوزه آموزش و دانشگاه

خوشبختانه دانشکده علوم پزشکی سراب به عنوان نهال نوپا شکل گرفته و نویدبخش توسعه و تعالی منطقه شده و دیگر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های دولتی و آزاد نیز در سراب جای گرفته‌اند اما مهم‌ترین غفلت و کوتاهی در مورد ایجاد دانشکده کشاورزی و دامپروری صورت گرفته که مصوبه سفر استانی نیز بود و حتی در مقطعی تا تعیین هیات موسس نیز پیش رفت و دیگری دانشکده فنی دختران که تلاش‌های بیشتری را برای تحقق می‌طلبد.

حوزه گردشگری

هر صاحب‌نظر و کارشناسی با گذری کوتاه به سراب به ضرورت و اهمیت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری منطقه واقف می‌شود. سراب به واسطه داشتن طبیعت زیبا و بکر کوهستانی،دشت‌های سرسبز،آبهای‌گرم، آثار و مراکز تاریخی و باستانی حرف‌های بسیاری برای گفتن در این حوزه دارد.

اما دل پرخونی نیز از بی‌مهری و غفلت‌های صورت گرفته دارد؛ کتیبه ارزشمند «نشتبان» تخریب شده؛کتیبه «رازلیق» در غربت تنهایی می‌سوزد و عوامل طبیعی در حال تخریب این اثر تاریخی هستند؛ جاده گردشگری سلامت که آب‌های گرم «بزقوش» را به همدیگر متصل می‌کند همچنان در مرحله حرف باقی مانده است.

خانه تاریخی علامه امینی در «سردها» که می‌توانست پای گردشگران مذهبی را به منطقه باز کند؛ با کمال تاسف اکنون جولانگاه حشرات شده؛ مسجد بزرگ و تاریخی جامع در مرکز شهر به محاصره مغازه‌ها و بساط فروشی‌ها گرفتار شده؛ مقبره مغولی «اسفستان» حال خوشی ندارد و کاروانسرای عباسی به مرکز انباشت فضولات سگ،گربه و پرندگان تبدیل شده و با توجه به ضعف ساختاری اداره گردشگری در سراب و نبود امکانات و نیروی انسانی اکنون گردشگری سراب متولی قدرتمندی ندارد.

در حوزه فرهنگ

جوانان و نوجوانان سراب جایی برای تفریح و خالی کردن انرژی خود ندارند، تنها سینمای شهر به محل زیست جوندگان تبدیل شده و به تدریج مخروبه خواهد شد؛ وعده تهیه و نصب سینمای دیجیتال در مجتمع فرهنگی و هنری با بی‌رغبتی پیگیری‌کنندگان آن محقق نشده؛ تنها نشریه مکتوب به اغماء رفته ؛سالن‌های ورزشی سراب در وضعیت فیزیکی خوبی قرار ندارند و گاهاً به دلیل کمبود جا و ظرفیت، نوجوانان و جوانان مجبور می‌شوند تا نیمه شب در صف انتطار باقی بمانند.

در حوزه نیروی انسانی

به جرأت می‌توان گفت که اصلی‌ترین سرمایه هر کشور و جامعه‌ی سرمایه‌های انسانی و اجتماعی آن هستند؛ شاه کلید توسعه و تعالی ایده‌پردازی و تولید فکر و اندیشه است، متاسفانه به دلیل نبود امکانات نخبگان و صاحبان ثروت و سرمایه راهی کلان‌شهرها می‌شوند و گسست بین نخبگان و شهروندان عادی ضربات جبران‌ناپذیری بر پیشرفت شهر وارد می‌کند.

اما در جمع‌بندی مطالب ذکر شده ،چند نکته ضروری است.

شهر را مردمان آن شهر آباد می‌کنند و صرفاً فرماندار و مسؤولان دیگر می‌توانند نقش هماهنگی و کاتالیزوری داشته باشند بنابراین همبستگی و همراهی مردم و شهروندان با مدیران باید صورت گیرد.

اختلاف و افتراق به هم‌افزایی ضربات مهلکی وارد می‌کند بنابراین تکیه براشتراکات و پرهیز از دامن زدن به نقاط اختلاف‌برانگیز به خصوص در شهرستان کوچکی مثل سراب ضروری است.

نباید اجازه داد تا برخی افراد سودجو و فرصت‌طلب که حیات و ممات خود را در اختلاف‌افکنی و پنهان شدن پشت درگیرهای جناحی و باندی می‌بینند موفق به ایجاد شکاف در میان مردم و مدیران از یکسو و میان خود مدیران از سوی دیگر شوند که در این صورت بازنده اصلی مردم خواهند بود.

در اختلاف‌ها نیز باید قانون فصل‌‌الخطاب باشد؛ فرماندار، امام جمعه و نماینده وظایف و اختیارات مشخصی دارند، هرگونه دخالت بی‌جا در حیطه وظایف همدیگر ابتدا باید با گفت‌وگو حل شود و اگر این‌گونه نشد، اولین نهیب باید از طرف رسانه‌ها و بزرگان شهر صورت گیرد تا فرصت‌سوزی نشود.

به هر حال امیدواریم فرماندارجدید سراب موفق شود  و بتواند در کنار دیگر مدیران منشاء خیر،برکت و تحول شود.

انتهای پیام/۶۰۰۱۰ ۴۰ /م

مطلب پیشنهادی

روستای اردها

اردها به دلیل مجاورت با یخچالهای رشته کوه بزقوش، قریه‌ای پر آب با چشمه‌هایی زلال فراوان از دل سخره‌ای کوهستان است و آب رودخانه‌های اصلی آن در زمستان و تابستان قطع نمی‌شود.

۳ دیدگاه

 1. سرابلي حميد

  مشکل سراب داشتن افرادی منفی باف. واشخاصی که فقط فقط منافع شخصی خود را دنبال میکنند. میباشد. محض رضای خدا. نگارنده. متن فوق که بطور واضح ضروریات ونیازهای شهرستان مطرح کرده. کجای کار این فرد.به جای تشکر و قدردانی به خاطر دلسوزی. برای شهر خود احساس مسئهلیت کرده و در قلم عنوان کرده. چرا باید تا لحظه نوشتن متن بنده. ۳تا علامت نپسنیدن را بخورد. اشخاصی که برای نگارنده متن ایراد گرفتی اگر. نظر وایده بهتری دارید لطفا عنوان تماید. نه اینکه. فقط. منفی بافی نمایید. . امیدواریم روزی برسد. در وهله اول مردم در قبال شهر خود احساس مسئولیت کنند. و زمینه تشویق بر ای سرمایه گذا ی رافراهم آورند. .نه دنباله رو منافع شخص. خود باشند.

 2. با سلام به نظر من هرکسی حرف حق میزنه بد میشه.این شهر لیاقت خوبارو نداره شما جرات نداری حتی یه انتقادتونو به کانالتون بزارین به نظر من آزادمرده

 3. به نام خدا
  با سلام
  دلم برای شهرمان میسوزد شهری چند هزارساله که اکنون همانند
  روستایی بزرگ مانده است همیشه درگیر حاشیه ها بوده واصول
  شهرسازی و پیشرفت در ان فراموش شده است اکنون که دیگر
  ساکن سراب نیستم میگوییم تا جوانان مثل من طعم تلخ مهاجرت
  را نچشند و اواره غربت نشوند
  نزدیک پانزده سال از ساخت کارخانه نفلین سینیت میگذردو…..
  وضعیت کشاورزان که دیگر هیچ
  اثار باستانی را نگو
  ابگرمهای معدنی را فقط یه ذره با مشکین شهر مقایسه کنید کجا
  بودیم و کجا بودند کجا هستیم و کجا هستند
  حرف بسیار است ولی شرمنده فقط باید با چشم دل درد سراب را
  دید امیدوارم شما ببینید
  انشاالله موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.