سرخط خبرها

شرایط سخت شبکه بانکی مم ترین عامل در عدم نوسازی

شرایط سخت شبکه بانکی برای اعطای وام تعمیر مسکن و نوسازی روستائیان را از این این امر مهم منصرف نموده است فلذا در زلزله ها در مناطق روستایی تخریب بیشتر ساختمان ها در ساختمان های قدیمی به وفور دیده می شود.

به گزارش صدای سراب, با توجه به زلزله اخیر  شواهد و قرائن نشان می دهد بیشترین تلفات مربوط به بناها ی قدیمی است که بالغ بر دومتر ضخامت دارند که مقاومت قبلی و مفید خود را در طی سالیان متمادی از دست داده اند و عده قلیلی از روستائیان با نوسازی و مقاوم سازی ابنیه قدیمی خود موافق و همراه نبوده اند واین درحالیست که انصافا چه در دولت فعلی وچه در دولت های قبلی شرایط و تسهیلاتی را فراهم آوردند تا روستائیان  از این تسهیلات بهره مند گردند.

فلذا در اکثر عکس های گرفته شده مشاهده می شود که فقط ابنیه قدیمی دچار زیان های شدید شده‌اند وتحت تاثیر این بی توجهی نوسازی نشده و منجر به صدمات جانی ومالی و روانی گردیده است .

از طرفی می توان گفت که شرایط سخت شبکه بانکی برای اعطای وام تعمیر مسکن  ، روستائیان را از این این امر مهم منصرف نموده است . نگارنده  از نزدیک در زلزله ورزقان نیز مشاهده کردم که عموما و قریب به اتفاق بناها ی قدیمی تخریب می شوند نه بناهای جدید .

بنابراین در این مبحث ۳ آیتم مهم باید مورد توجه و امعان نظر متولیان امر و  روستاییان قرار گیرد :
۱-  آماده کردن و بستر سازی و ایجاد شرایط سهل و آسان برای دریافت وام های تعمیر مسکن  توسط مسئولان
۲_ مدیریت و نظارت قوی و مستمر و حتی اجبار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت تشویق روستائیان به نوسازی و مقاوم سازی بناها ی قدیمی  و حتی تخریب  بناها ی قدیمی خالی از سکنه و غیر ضروری در محیط جغرافیایی روستا
برای تردد  راحت تر و سریع تر خودروها ی امداد ی  و یاری رسان
۳_ فراهم آوردن زمینه های فرهنگی مناسب برای تشویق به خرید بیمه نامه های آتش سوزی با طرح های عمومی که در آن زلزله و سایر بلایا نیز پیش بینی شده وبا حق بیمه بسیار اندک می تواند امنیت روانی
و مالی برای صاحب خانه ایجاد نماید و در عین حال ریسک خطر را به بیمه گر انتقال دهد تا موجب کاهش نگرانی های ناشی از بار مالی و روانی بلایای طبیعی نزد روستائیان شود .
سید ابراهیم صدوقی سرابی / سراب

همچنین ببینید

مشکلات موجود در کشور بدون شک و تردید به علت برخی افراد مغرض و بی کفایت هست

آیت الله هادی ملکوتی در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن شهرستان سراب گفت: وه قضاییه باید با گسترش عدالت در کشور این مردم والا و ایثارگر را راضی کرده و تمام قوا باید تلاش خود را در راستای تامین معاش مردم و کنترل تورم که پی در پی مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند به کار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.