قالب وردپرس افزونه وردپرس

اظهار نظرهای یک فرد غیرمسئول در رابطه با جایگاه خبرنگاران

به گزارش صدای سراب, گاه اتفاقاتی در اطراف انسان رخ می دهد که ناخود آگاه یادآور حکایاتی است.

گویند مردی نابینا زیر درختی نشسته بود، پادشاهی نزد او آمد، ادای احترام کرد و گفت:قربان، از چه راهی میتوان به پایتخت رفت؟» پس از او وزیر همین پادشاه نزد مرد نابینا آمد و بدون ادای احترام گفت:آقا، راهی که به پایتخت می رود کدام است؟‌ سپس مردی عادی نزد نابینا آمد، ضربه ای به سر او زد و پرسید:‌‌ احمق،‌راهی که به پایتخت می رود کدامست؟

هنگامی که همه آنها مرد نابینا را ترک کردند، او شروع به خندیدن کرد.
مرد دیگری که کنار نابینا نشسته بود، از او پرسید:‌برای چه می خندی؟
نابینا پاسخ داد:اولین مردی که از من سووال کرد، پادشاه بود.
مرد دوم نخست وزیر او بود و مرد سوم فقط یک نگهبان ساده بود.
مرد با تعجب از نابینا پرسید:چگونه متوجه شدی؟ مگر تو نابینا نیستی؟
نابینا پاسخ داد: «‌رفتار آنها. پادشاه از بزرگی خود اطمینان داشت و به همین دلیل ادای احترام کرد. ولی نگهبان به قدری از حقارت خود رنج می برد که حتی مرا کتک زد. او باید با سختی و مشکلات فراوان زندگی کرده باشد.»

آری حکایت حکایت این روزهای ماست, دو روز پیش مراسمی از سوی خانه مطبوعات استان در تبریز برای تقدیر از خبرنگاران عضو خانه مطبوعات اعم از منتقد و موافق دولت برگزار شد که فقط خبرنگاران رسمی منطقه که مجوز خود را به واسطه تلاش و گذراندن آموزشهای تخصصی و البته پیگیری مجوزهای لازم کرده اند در این مراسم مجوز حضور داشتند.

در این مراسم همه خبرنگاران از اصولگراو اصلاح طلب گرفته تا خبرنگاران دولتی و … در نشستی صمیمی گرد هم جمع شده بود که مدیر کل ارشاد, مسئول روابط عمومی استانداری , فرماندار تبریز و … نیز حضور داشتند و با توجه به اینکه خبرنگاران میهمانان این جلسه بودند به سرعت خبر این مراسم در رسانه های مجازی پیچید.

جالب توجه اینجاست در برگشت از این مراسم که به همراه دوستانی از سراب بودیم زنگ تلفن فردی غیر مسئول که خود را به نوعی همه کاره  سراب می داند قابل توجه بود,  که مدام حضور در این مراسم را به علت گرایش سیاسی خبرنگاران مورد سخره گرفته و شروع به تهدید و توهین به علت حضور دو خبرنگار از سراب در این مراسم کرد و خبر از نامه نگاری هایی برای کوبیدن این جریان داد.

ورای این اتفاقات اگر قرار هم به نشان دادن واکنش باشد مسئول مستقیم این فرد غیرمسئول باید اقدام به نامه نگاری و … کند هرچند این حکایت که ذکر شد گواهی براین موضوع هست که برخی که جایگاهی ندارند خود را نخودی در هر آش  می کنند و با اقدامات نسنجیده خود را مضحکه می کنند و مسئولی که مقامی را کسب کرده آن متانت ذاتی و البته علم آن را دارد که بداند بحث مطبوعات و حضور در جمع خانه مطبوعاتی ها ربطی به جریانات سیاسی ندارد و از تمام شهرهای استان و با هرگرایشی خبرنگاران  حضور می یابند.

رفتار این چنینی نشان از تنگ نظری هایی دارد که خود گاه قلم انتقادی خبرنگار را به تقابل می کشاند و آن هم به دولت ها ارتباطی ندارد بلکه به رفتارهای نسنجیده تنگ نظران خرده پایی بر می گردد که می خواهند خودی نشان دهند که نه تنها به آن نمی رسند بلکه همیشه در ذهن محدود و جایگاه خود می مانند و هرگز نمی توانند ارتقا پیدا کرده و به پست های مدیریتی برسند.

باز حکایت اولی را یاد آور می شوم و اظهار تعجب می کنم که چنین حضورهایی از سوی خود مقامات دولتی نه تنها سنگ اندازی برای حضور خبرنگار جریانات غیر همسو با دولت  صورت نمی گیرد بلکه خود برای این نشست ها برنامه ریزی می کنند و در میدان عمل اثبات می کنند که به پیام  رهبر به رییس جمهور در مراسم تحلیف که فرمودند  «از نظرات مخالف آشفته نشوید » لبیک گفته و فضای نقد را در کشور باز نگه می دارند.

یاد آور می شوم که این آقای غیر مسئول کاش نگاهی به خود کند و عقل را بر تعصب حاکم کند جرا که رفتار نسنجیده این چنینی که قطعا بدون آگاهی مسئولین بالادستی شهرستان هست دهن کجی به مسئولین دولتی است که خود در کل کشور بانیان این مراسم هستند و خود صادر کنندگان مجوز برای منتقدین و اصولگرا و اصلاح طلب هستند.

بارها رییس جمهور و دولتی ها نیز از آزاد بودن فضای نقد در کشور سخن گفته و در حقوق شهورندی نیز بر آن تاکید کرده اند ولی ظاهرا دستمال به دست ها که با آمدن هر دولت رنگ و بویی دیگر به خود می گیرند, فقط به دنبال منافع خود, تعصب را پیشه کرده اند تا ضرری به منافعشان نرسد و باد موافق به هر کجا وزیدن گرفت رو به آن سو می کنند همچنان که در زمان دولت اصولگرا سنگ آن دولت را به سینه می زدند و امروز در دولت اعتدال به جای پیشه کردن اعتدال با اقدامات بچه گانه بر اعتدال هم ضربه وارد می کنند.

همه آزادی میخواهند بی آنکه بدانند اسارت چیست, اسارت به میله های دور  انسان نیست, بلکه به حصارهای دور تفکر انسان هست که روز به روز تو را در بند می کشد.

 

 

مطلب پیشنهادی

روستای اردها

اردها به دلیل مجاورت با یخچالهای رشته کوه بزقوش، قریه‌ای پر آب با چشمه‌هایی زلال فراوان از دل سخره‌ای کوهستان است و آب رودخانه‌های اصلی آن در زمستان و تابستان قطع نمی‌شود.

۵ دیدگاه

 1. جدیدا آقای امین ص توگروه ها نطق صادر کرده در رابطه با خبرنگاران و بهشون انگ سیاسی زده

  یکی نیست بهش بگه عزیز من تو اول برو خودتو اصلاح کن که با هر بادی سمت خودت رو عوض میکنی و اگه مرد حلاجی اول کارخانه خودت رو نجات بده و بعد پسر عمو هات رو و بعد بیا دم از خبرنگار و سیاست و نجات مردم بزن

 2. برخی آقایان خبرنگاران را با روابط عمومی اشتباه گرفته اند و دلشان می خواهد که فقط مطالب دیکته شده و البته در تعریف و تمجید حضرات نوشته شود که واقعا جای تاسف دارد … و البته بماند که از یک عکاس غیر حرفه ای هم برای خودشان یک خبرنگار ساخته اند که ……

 3. شهری که بدون خبر نگار باشد مرده ای بیش نیست

 4. با سلام خدمت شما و کاربران بحث تنگ نظری به خصوص در بین مدعیان سیاست متاسفانه در سراب موضوع آشنایی است و همینه که سراب به جایی نمی رسه واقعا جای تاسفه . هنوز به آن بلوغ سیاسی نرسیدیم که اگر افتخاری از سوی یک شهروند مسیول و یا خبرنگار کسب شود ما نیز شاد شویم اگر در آن جمع دو خبرنگار سراب هم نبودند برای سراب بد بود نه موضوعی شاد کننده .
  اینکه امروز مسئول سرابی در سایر شهرها در و یا در مرکز در مدیریت های کلیدی نیستند نتیجه همین حسادت هاست. یادم هست در همین سایت کلنگ زنی مدرسه ای در شالقون را دیدم که به کمک یک مدیر سرابی انجام شد.
  و در آخر فقط یک کلمه، متاسفم به تفکر عصر حجری.

 5. جای تاسف هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.