روستای اردها نگین گردشگری سراب + تصاویر

اردها روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی در مسیر سراب – اردبیل و در کمتر از ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان و در کوهپایه شمالی ارتفاعات بزقوش واقع شده است.

به گزارش صدای سراب, اردها به دلیل مجاورت با یخچالهای رشته کوه بزقوش، قریه‌ای پر آب با چشمه‌هایی زلال فراوان از دل سخره‌ای کوهستان است و آب رودخانه‌های اصلی آن در زمستان و تابستان قطع نمی‌شود.

باغهای مشهور آن در منطقه کوه پایه و در شیب‌های نسبتاً زیاد آن قرار دارند. به ندرت می‌توان زمین مسطحی با وسعت زیاد در آن پیدا کرد.

به دلیل وجود فعالیت‌های آتش فشانی در منطقه آبهای گرم سطحی در بخشهای جنوبی و مشرف به کوهپایه ارتفاعات بزقوش آن جریان دارد و سالهاست که به عنوان حمام و استخر طبیعی مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می‌گیرد.

آبگرم معدنی موجود در این روستا از خاصیت درمانی و شفا بخش برخوردار بوده بطوریکه این آبگرم برای سنگ کلیه، جای سوختگی ، امراض پوستی ،روماتسم و … معجزه می‌کند و اخیراً نیز مورد توجه سرمایه گذاران خصوصی و منابع استانی جهت راه‌اندازی قطب گردشگری در منطقه قرار گرفته است ، بطوریکه امکانات اولیه نظیر آلاچیق ، دستشویی عمومی و …. در مراحل اولیه تامین گردیده است.

مسیر روستا به طرف آبگرم تماما آسفالته می‌باشد و این مسیر از یک طرف توسط باغهای میوه و سایه درختان و از طرف دیگر توسط کوه بزقوش و رودخانه بزرگ در حال جاری و پرآبش محصور گشته، که فضای دلچسبی را برای استراحت فراهم نموده است که سالانه هزاران نفر از اطراف و سایر شهرها جهت استفاده از این منبع طبیعی به آنجا سفر می‌کنند و به تازگی جهت رفاه حال گردشگران دو استخر جداگانه مردانه و زنانه ساخته شده است.

به عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا می‌توان به مراسم شبیه خوانی ظهر عاشورای آن اشاره‌ای کرد که شناخته شده در تمام روستاهای اطراف است.

 

درباره‌ی modir

۲ نظر

  1. تصاویرتان زیباست ولی مطالبی که قرارداده اید دلنشین و به روز نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.