سرخط خبرها
فعال اقتصادی در پرورش زنبور عسل:

افت کیفیت عسل به علت مصارف بی رویه دارو مانع اصلی صادرات

اسد وکیلی فعال اقتصاد مقاومتی با بیش از ۵۰ سال سابقه در حوزه پرورش زنبور عسل گفت: برخی داروها نه تنها در عسل بلکه در خود موم نیز , باقیمانده دارویی نشان می دهد که مانع بزرگی برای صادرات عسل در کشور هست.

به گزارش صدای سراب, اسد وکیلی از اساتید پرورش زنبورداری با سابقه ۵۰ سال پرورش زنبور عسل در گفتگو با خبرنگار ما پرورش زنبور عسل و عسل را محصولی با ظرفیت در اقتصاد مقاومتی و محصولی صادراتی عنوان کرد.

وی: یکی از معزلات صادرات در عرصه عسل را مصرف داروهای بی رویه عنوان کرده و خاطرنشان کرد:نیمه عمر برخی داروها زیاد هست و اثرات آن در طولانی مدت از بین نمی رود و آزمایشات تخصصی اثرات دارویی را نشان می دهد.

وکیلی آشنایی با عوارض دارویی و اثرات دارویی و مشورت با متخصصین در حوزه مصارف دارو را از ملزومات زنبورداری عنوان کرد که می تواند در صادرات نقش موثری ایفا کند.

این فعال اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: موم های منطقه در حال افت کیفیت هست چرا که موم را اکثرا ذوب کرده و دوباره سه باره استفاده می کنیم که با ذوب کردن مومی که دارای ترکیبات اسید چرب و الکل هست در اثر گرما از بین می رود.

وی ابرازداشت: برخی داروها نه تنها در عسل بلکه در خود موم نیز باقیمانده دارویی نشان می دهد که مانع بزرگ صادرات عسل در کشور هست.

وکیلی ابراز داشت: همانطور که مصرف خود سرانه دارو در انسان اثر منفی دارد , مصرف خود سرانه دارو در پرورش زنبور نیز اثرات مخربی دارد که می تواند تا نابودی سرمایه زنبور دار نیز پیش رود.

 

 

همچنین ببینید

۱۴۶۱۰ روز اقتدار مظلومانه در برابر بدخواهان انقلاب اسلامی/بهمن تماشایی دیگر در سراب رقم خورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.