تعرض به حقوق شهروندى با سد معبر !

اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به‌عنوان سد معبر، مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است ؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی نموده و آن را مسدود کند.

به گزارش صدای سراب, سد معبر موضوعی است که قانون صراحتا آن را خلاف  دانسته و جرم تلقی می کند, جالب اینجاست وقتی در سایت و یا کانال این موضوع درج می شود فرد خاطی خود را محق دانسته و تهدید به شکایت و … هم می کند , اما چرا؟ مگر قانون چنین حقی را به او داده است؟ تازه طبق قانون مطبوعات خبرنگار می تواند از چیزی که علنا در سطح جامعه و در مقابل دید همگان هست خبر تهیه کند.
 قانون

اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به‌عنوان سد معبر، مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است ؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی نموده و آن را مسدود کند.

طبق قوانین شهرداری‌ها به هیچ واحد صنفی مجوز اشغال سطوح معابر داده نشده است و بر این اساس هیچ یک از کسبه و واحدهای صنفی اجازه ندارند از پیاده رو برای گذاشتن میز و صندلی و کالا استفاده کنند در حالی که ما بارها وبارها شاهد بوده وهستیم که صندلیها پیاده رو که هیچ در خیابانها گذاشته می شوند ودرادامه باز می گوییم که مردم عزیز پیاده‌روها از معابر عمومی هستند و معابر عمومی ‌بر اساس قانون قابل واگذاری به اشخاص نیستند.  و سد معبر تخلفی است که در قانون پیش بینی شده و برای متخلفان آن مجازات سنگینی درنظر گرفته شده است،. وهمچنین سد معبر تجاوز و تعرض به حقوق شهروندی وتوهین به شهروندان می شود.

 سد معبر جرم است !

به موجب قسمت اخیر ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی هر کس اقدام به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در املاک متعلق به دولت یا شرکت های دولتی وابسته به دولت یا شهرداریها یا اوقاف و ….. کند به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود.
. بنابراین چون قانون گذار برای فعل سد معبر مجازات تعیین کرده است، جرم محسوب می‌شود.

عمل سد معبر حرام است !

رسول خدا(ص) فرمودند:« کسی که سدمعبرکند و مانع عبوررهگذران شودازرحمت خدابه دوراست»
امام سجاد (ع ) هم دراین مورد فرمود: از گناهانی که نابودی سریع آدمی را درپی دارد سد کردن راه مسلمانان است»
به نظر برخی از آیات عظام و مراجع تقلید سد معبرحرام است . طبق نظر امام خمینی (ره) این کار جایز نیست. مقام معظم رهبری، ملاک را در اینگونه امور، قانون و مقررات مربوطه دانسته­اند و بنا به نظر حضرت آیت­ الله ­العظمی مکارم شیرازی «بساط­ فروشان و مغازه­ داران، نباید معابر و شوارع عام را جهت کاسبی اشغال کنند». همچنین حضرت آیت­ الله فاضل لنکرانی به صراحت اعلام داشته ­اند که «اگر سد معبر، مخالف مقررات جمهوری اسلامی ایران باشد یا باعث اذیت و آزار و مانع رفت و آمد عابران شود،  حرام است  ۱  . اکر کسی نگذارد که مردم از مکان هایی که برای عموم ساخته شده است استفاده کنند حق آنان را غصب کرده است  (توضیح المسائل مراجع- مسئله ۲۵۴۵٫)

علت سد معبر چیست ؟

قصد توهین به کسی را نداریم وهمین جا از همه کسانی که شاید این مطلب را توهین به خود بدانند پوزش می طلبیم اکثر کارشناسان ومردم با فرهنگ ومتمدن چه تحصیل کرده وچه تحصیل نکرده معتقدند که کسانی که سد معبر می کنند افرادی خودخواه و قانون گریز هستند که هنوز آمادگی کافی ولازم را برای زندگی شهرنشینی ندارند وعده ای دیگر می گویند علت اینکه بازاریان ودستفروشان سد معبر می کنند به علت بیکاری ونداشتن یک شغل ثابت است که آنها را مجبور می کنند که به شغلهای کاذب روی بیاورند و همچنین عدم اطلاع از قانون است مورد دیگری است که به آن اشاره می کنند.  بعضی ها هم آماده نبودن بستر مناسب  شهرها وعدم ساماندهی بعضی از مشاغل در فضای مناسب  را علت این مهم می دانندبه هر صورت این موارد ودیگر موارددیگر که دراین جا ذکر نشده همه وهمه از علتهای بوجود آمدن سد معبر
است.
نکته مهم این است که در شهر ما چون اصول معماری و شهرسازی به طور دقیق و کامل  وبهتر بگویم اصلارعایت نشده، بسیاری از پیاده روها از “عرض مفیدی برخوردار نیستند و اندک راهی که به عنوان پیاده رو در نظر گرفته شده است نیز توسط مغازه داران محترم تصرف می شود. به گونه ای که گاهی رهگذران برای ادامه مسیر در یک پیاده رو مجبور هستند وارد فضای عبور خودرو ها شوند یا از داخل باغچه های کنار پیاده رو عبور کنند.

درادامه امید می رود شهرداری وشورای شهر با ابزارهای فرهنگی  اجتماعی وقانونی بتوانند این مشکل را حل نمایند .

همچنین ببینید

افزایش ۲۰ درصدی طلاق و جرم سرقت در شهرستان سراب/ فضای مجازی شمشیری دولبه در مرکزیت خانواده ها

رییس دادگستری سراب با اشاره به آمار نگران کننده طلاق در شهرستان سراب و افزایش ۲۰ درصدی طلاق نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ تعداد ۲۶۱ پرونده طلاق داشتینم که این میزان در سال ۹۷ به ۳۳۶ پرونده افزایش یافت.

۲ دیدگاه

  1. بسیار عالی.حتما بایستی برخورد شود

  2. بسیار عالی بود.این موضوع با جدیت باید رسیدگی و اقدام گردد شاید برکتی به کسب و کار مردم برگردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.