رییس دفتر بازرسی و نظارت شورای نگهبان در شهرستان سراب
رییس دفتر بازرسی و نظارت شورای نگهبان در شهرستان سراب نظارت بر قانون گذاری, تفسیرقانون اساسی, نظارت بر انتخابات را از اهم وظایف شواری نگهبان عنوان کرد. ...
تاریخ مخابره: جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۶  |  زمان: ۱۲:۲۸ ب.ظ  | شماره خبر: 48488   

به گزارش صدای سراب, به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان با حجت الاسلام والمسلمین جواد بختیاری, رییس دفتر بازرسی و نظارت شورای نگهبان در شهرستان سراب به گفتگو می نشینیم که متن این گفتگو به شرح زیر است:

جایگاه شورای نگهبان را از نظر جهانی

یکی از اهداف مورد نظر امام خمینی (ره) در برپایی نهضت اسلامی، برپایی نظامی بر مبنای احکام اسلامی بود. براساس تجربه ای که از انحراف انقلاب مشروطه و حذف اسلامیت آن و بروز استبداد رضاخانی وجود داشت، شکلی از شورای نگهبان امروزی که در اصل دوم متمم قانون اساسی مشروطه پیش بینی شده بود، در طول مبارزات سیاسی امام خمینی)ره(، پیوسته موردنظر ایشان بود. از این رو شورای نگهبان پس از پیروزی انقلاب اسلامی جزو لاینفک قانون اساسی قرار گرفته و مورد حمایت قاطعانه امام خمینی)ره( واقع شد.

شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‏ترین نهادهای حکومتی به شمار می­آید. این نهاد شباهت زیادی با بعضی از نهادهای حافظ قانون اساسی در تعدادی از کشورها دارد. در قوانین اساسی برخی کشورها نیز نهادهایی به نام دادگاه قانون اساسی (در شماری از کشورها نوعی از دادگاه عالی وجود دارد که تمرکز کار آن بر قانون اساسی کشور است. به این گونه از دادگاه، دادگاه قانون اساسی گفته می‌شود.  از جملهٔ این کشورها می‌شود به ترکیه، تاجیکستان، آلمان و مصر اشاره نمود. )، شورای قانون اساسی ( عالی‌ترین نهاد قانون اساسی در فرانسه است. ) ، دیوان قانون اساسی ( کشور  بلژیک ) و نظایر آن پیش بینی شده است که با وجود برخی تفاوت­ها، از حیث ساختار و نوع مسئولیت­ها با یکدیگر شباهت های فراوانی دارند.

اصل ۹۱ قانون اساسی در عبارتی کوتاه و گویا به این مطلب اشاره کرده است. در قسمتی از این اصل آمده است:
« به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آنها، شورایی به نام شورای نگهبان   تشکیل می­شود»

*جایگاه شورای نگهبان را از نظر قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول مختلفی از جمله اصل ۹۱ تا ۹۹ به وظایف و اختیارات و جایگاه شورای نگهبان اشاره کرده است .

* وظایف و اختیارات شورای نگهبان چیست ؟

اول – نظارت بر قانون­گذاری
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نظارت بر قوانین و مصوبات را بر عهده شورای نگهبان قرار داده است.

فلسفه نظارت بر قوانین و مصوبات در دو مسئله پاسداری از «شریعت» و «قانون اساسی» نهفته است.

دوم- تفسیر قانون اساسی
یکی دیگر از وظایف شورای نگهبان تفسیر قانون اساسی است.

«تفسیر عبارت است از پرده برداشتن از مقصود قانون­گذار».

معمولاً بهترین مرجع برای تفسیر یک سخن، گوینده آن است.

در نظام جمهوری اسلامی ایران، تفسیر قانون اساسی بر عهده «شورای نگهبان»، به عنوان قوه مؤسس ناظر، گذاشته شده است که به نیابت و جانشینی از مجلسِ مؤسسِ قانون­گذار، قانون اساسی را تفسیر خواهد کرد.

سوم- نظارت بر انتخابات
سومین وظیفه‏ای که برای شورای نگهبان در نظر گرفته شده است، نظارت بر انتخابات می باشد. نظارت در لغت به معنای «مراقبت کردن» و «تحت نظر گرفتن» است

فلسفه نظارت بر انتخابات، پیشگیری از رقابت ناسالم بین داوطلبان و نیز جلوگیری از تخلفات و خطاهای برگزارکننده انتخابات و صیانت از آرای مردم است.

شورای‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبری‏، ریاست‏ جمهوری‏، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومی‏ و همه‏­پرسی‏ را بر عهده‏ دارد»   جایگاه دفتر نظارت برانتخابات شهرستانها

شورای نگهبان قبل از شروع انتخابات، دو نفر از اعضای خود و پنج نفر از افراد مسلمان و مطلع و مورد اعتماد دارای حُسن سابقه را با اکثریت مطلق

آرای اعضای شورای نگهبان به عنوان هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری و سه نفر به عنوان عضو علی­البدل انتخاب و به وزرات کشور معرفی می­نماید.

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات باید برای هر شهرستان، ناظر یا ناظرین با شرایط مذکور در ماده ۲ جهت نظارت بر انتخابات تعیین کند.

شورای‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبری‏، ریاست‏ جمهوری‏، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومی‏ و همه‏­پرسی‏ را بر عهده‏ دارد.. به جز در مورد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که قانون اساسی نظارت بر آن را به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت محوّل کرده است.

براساس همین وظیفه نظارتی شورای نگهبان دفاترشهرستان ها با عنوان” دفتر نظارت بر انتخابات ” شکل گرفت .

چهارم- سایر وظایف شورای نگهبان

در قسمت قبل سه مورد از مهمترین وظایف شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش، جهت تکمیل مباحث، اشاره­ای گذرا به سایر وظایف شورای نگهبان خواهیم داشت.
۱) حضور در مراسم تحلیف رییس جمهور؛
رئیس جمهور منتخب مردم باید در آغاز مسئولیت خود سوگندنامه مخصوصی را قرائت نماید. بر اساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی، حضور اعضای شورای نگهبان در مراسم تحلیف رئیس جمهور لازم است.

۲) حضور در مجلس شورای اسلامی
بر اساس اصل ۹۷ در موارد فوری، اعضای شورای نگهبان باید در مجلس حاضر شده و نظر خود را در همان جلسه اعلام نمایند.

۳) حضور در شورای بازنگری قانون اساسی .

۴) حضور در شورای موقّت رهبری

۵) تهیه اولین قانون مجلس خبرگان رهبری

۶) عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام

۷) تایید توقف انتخابات در زمان جنگ و اشغال نظامی.

۸) اظهار نظر در خصوص مغایرت یا عدم مغایرت اساسنامه های سازمان ها وشرکتهای دولتی موضوع اصل ۸۵ قانون اساسی با موازین شرع وقانون اسا سی با شورای نگهبان است .

* جایگاه دفاتر نظارت و باز رسی شهرستان

چنان که اشاره شد، قانون اساسی لازم دیده است که برای برگزاری صحیح انتخابات و صیانت از آرای مردم، بر امر برگزاری انتخابات نظارت شود. اما نظارت بر انتخابات بر عهده کدام مرجع است؟ در این خصوص اصل ۹۹ قانون اساسی به تصریح می­گوید: «شورای‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبری‏، ریاست‏ جمهوری‏، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومی‏ و همه‏ پرسی‏ را بر عهده‏ دارد.»

بر همین اساس به دستور مقام معظم رهبری در اواخر سال ۷۹ برای راه‌اندازی دفاتر استانی شورای نگهبان سپس شهرستانهای ، دفاتر شورای نگهبان به منظور نظارت صحیح و قانونی بر انتخابات ایجاد شد.که در حدود ۱۶ سال فعالیت دارد.

 

 

 

 

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.