انتشار ۱۴.۵ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی در بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز در نهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی گفت: تاکنون ۱۴٫۵میلیارد دلار اوراق اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه ایران منتشرشده است. وی افزود: سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد در ابزارهای مالی اسلامی تجربه شد و امیدواریم از این ابزارهای مالی …

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز در نهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی گفت: تاکنون ۱۴٫۵میلیارد دلار اوراق اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه ایران منتشرشده است.

وی افزود: سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد در ابزارهای مالی اسلامی تجربه شد و امیدواریم از این ابزارهای مالی برای تامین مالی بخش خصوصی استفاده شود.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در ۹ سالی که کمیته فقهی بورس واوراق بهادار تشکیل شده؛ ۱۴۵ جلسه برگزار و ۵۰ ابزار و نهاد مالی مالی جنبه‌های شرعی آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

محمدی ادامه داد: ۲.۲ میلیارد دلار مانده این اوراق در سال ۲۰۱۷ معادل ۹.۸ میلیارد دلار بوده است که از این مبلغ ۲.۲ میلیارد دلار مربوط به اسناد خزانه اسلامی است که برای تامین مالی دولت استفاده می شود.

رئیس سازمان بورس عنوان کرد: رویه کار در کمیته فقهی به این شکل است که مرحله نخست ارائه طرح جدید است؛ این طرح می‌تواند از سوی نهادهای مالی مثل تامین سرمایه‌ها و شرکت‌های تولیدی صورت گیرد و در مرکز پژوهش توسعه اسلامی طرح گردآوری و برای بررسی اولیه و نظارت کارشناسی آماده می‌شود، به نحوی که از متخصصان بازار مالی نظرات کارشناسی اخذ و در مرحله بعد کارگروه مطالعات فقهی بازار سرمایه از جنبه‌های فقهی و شرعی بررسی مقدماتی را بر روی آن صورت می‌دهند.
وی مرحله بعد را اخذ نظرات کارشناسی و بررسی مجدد در کمیته تخصصی فقهی بورس به صورت جامع عنوان کرد و افزود: بعد از اینکه کلیات طرح تایید شد، مصوبه برای نگارش تخصصی و دقیق و حتی کلمه به کلمه در مورد ابزارها انجا می‌شود، چرا که هر کلمه بار معنایی دارد و ممکن است، در اجرا به کارگیری ابزار اسلامی را دچار مشکل کند.

محمدی با اشاره به اینکه ارزیابی ابزارهای مالی جدید و ارائه پیشنهاد برای استفاده در بورس و بازارهای خارجی از دید فقهی مدنظر سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارد؛ خاطرنشان کرد: همچنین همکاری با شوراهای مشابه در سازمان داخلی و خارجی ارزیابی ابزارهای مالی اسلامی برای بازار سرمایه همکاری در توسعه و گسترش برنامه های آموزشی و انتشارات علمی در زمینه مالی و اسلامی از جمله وظایف کمیته فقهی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.