سیب زمینی و این همه ماجرا؛

از امحای ۱۷۰۰ تن محصول کشاورزان در سال ۹۴ تا واردات سیب زمینی از هندوستان در سال ۹۵/ ماجرای مجوز دولت برای توزیع سیب زمینی های مازاد چیست؟

پایگاه خبری هندوستان تایمز اعلام کرد: برای اولین بار، ایرانی ها و روسها قرار است سیب زمینی تولیدی در ایالت پنجاب در شمال هند را مصرف کنند. اداره کشاورزی این ایالت و شرکت صنایع کشاورزی پنجاب در حال همکاری در مورد الگوهای صادرات این محصول کشاورزی به دو کشور ایران و روسیه هستند.

به گزارش صدای سراب به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر خرید سیب زمینی از کشور هندوستان از سوی ایران در رسانه ها منتشر شد.

 

انتشار این اخبار در رسانه های هندی بسیار بیشتر بود تا جایی که پایگاه خبری هندوستان تایمز اعلام کرد: برای اولین بار، ایرانی ها و روسها قرار است سیب زمینی تولیدی در ایالت پنجاب در شمال هند را مصرف کنند. اداره کشاورزی این ایالت و شرکت صنایع کشاورزی پنجاب در حال همکاری در مورد الگوهای صادرات این محصول کشاورزی به دو کشور ایران و روسیه هستند.

 

این پایگاه خبری نوشت کی اس پانو، مدیر شرکت صنایع کشاورزی پنجاب در این باره گفت: «ما سفارشاتی برای عرضه ۲۸۰۰ تن سیب زمینی به روسیه و ۵ هزار تن به ایران داریم. در حال کار بر روی جزئیات امور هستیم تا صادرات را آغاز کنیم.»

سیب زمینی هندی

بر اساس این خبر سیب زمینی های هندی که در هندوستان ۱۸ روپیه به فروش می رسند قرار است در ایران با مبلغ ۵۰ تا ۶۰ روپیه به فروش برسند که این موضوع بیشتر برای توسعه صادرات در کشور هندوستان صورت می گیرد.

 

واردات سیب زمینی در حالی صورت می گیرد که بر اساس آیین نامه های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی، دولت موظف است با حمایت از تولیدکنندگان زمینه کشت بیشتر سیب زمینی در کشور را فراهم کند.

 

از طرف دیگر این محصول زراعی تا کنون به عنوان یکی از محصولاتی به شمار می رفته است که در اکثر استان های کشور قابل کشت بوده و همچنین رقم آن نسبت به سایر کشور ها بسیار مرغوب تر بوده است.

 

استان اردبیل که در چند سال گذشته رتبه اول تولید سیب زمینی در کشور را به خود اختصاص داده است امسالبالغ بر ۸۱۰ هزار تن سیب زمینی در سطح ۲۲ هزار هکتار کشت کرده است.

 

نکته قابل تأمل این است که بررسی تولید، مصرف، صادرات و واردات سیب‌زمینی حاکی از وجود ۶۴۹ هزار تن مازاد این محصول در سال گذشته است؛ به طوری که سال گذشته دست کم ۴٫۵ میلیون تن سیب زمینی در کشور تولید شده است.

 

این در حالی است که مصرف سالانه این محصول در ایران حدود سه میلیون و ۵۵۰ هزار تن است. یعنی تنها در سال ۹۴ حداقل حدود یک میلیون تن سیب زمینی مازاد بر مصرف کشور وجود داشت که در نهایت به خاطر پایین نیامدن قیمت سیب زمینی مقادیری از آن در استان های مختلف دفن شد.

 

عدم مدیریت تولید سیب زمینی و همچنین صادر نکردن این گیاه زراعی باعث شد تا تنها در یک مرحله و در حالی که ۴ ماه تا پایان سال ۹۴ باقی مانده بود، حدود هزار و ۷۰۰ تن سیب زمینی‌ توسط مسئولین جهاد کشاورزی در استان ها معدم شود؛ برخی منابع از زیان ۶۲۵ میلیون تومانی به منابع عمومی توسط مسئولین استان فارس با دفن این میزان سیب زمینی خبر دادند.

 

از طرف دیگر طی روزهای گذشته، رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی، از دریافت مجوز هیئت وزیران برای توزیع سیب‌زمینی و پیاز در صورت لزوم به محرومان خبر داده بود و این مساله نشان میدهد که در حال حاضر نیز کشور با مازاد سیب زمینی رو به رو بوده و واردات سیب زمینی توجیهی ندارد.

 

از سوی دیگر نیز همین یکسال پیش بود که شاهد انتشار اخبار و گزارش هایی درباره دفن یک میلیون و هفتصد هزار کیلو سیب زمینی بودیم.  خبر دفن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی کشاورزان فسا و داراب یکسال پیش رسانه ای شد؛ اتفاقی که علاوه بر حاشیه دار بودن آن، ۶۲۰ میلیون تومان از پول بیت المال را به زیر خاک برد و حالا پس از گذشت بیش از ۱۲ ماه، خبر می رسد که قرار است واردات سیب زمینی از هند صورت گیرد.

۴ دیدگاه

 1. میر محترم
  باسلام
  احتمالا موقعی که بنده بخاطر دانشگاه روند جدا شدن از موطن خود را شروع کردم جنابعالی بدنیا نیامده بودید یا حداقل سنتتون پایین بود بخاطر همین بنده از لحاظ فردی جنابعالی رو نمی شناسم و باتوجه به مطالب شما دیدگاههای متفاوت در کورد مسائل سیاسی داریم که بخاطر اختلاف سن کاملا عادی هست
  ولی صداقت و سادگی دوست داشتنی در نوشتارهای شما هست که بنده احترام زیادی بابت این به شما وسایتتان می گذارم
  بخاطر همین منابعی که انتخاب می کنید با دقت و وسواس بیشتر باشد تا در راه حرفه ای شدن در کار خبرنگاری موفقتر باشید بیشتر مطالعه کنید که لازمه کار جنابعالی هست جسارت خبرنگاری داشته باشید ولی از خط قرمز ادب و انصاف خارج نشوید
  یا حق

  • ممنون از لطف شما موضوع فوق به خاطر بحث سیب زمینی که سراب از قطب های تولید ان هست و هرساله برای کشاورزان معضل هست انتخاب شده است.

 2. مدیر محترم
  با سلام
  آقای علی نیلی دبیر انجمن ملی سیب زمینی در پایگاه خبری اناق ایران این موضوع رو تکذیب کردند
  همانطور که مستحضرید اتاق ایران برای اتحادیه ها و شرکتهای خصوصی هست
  خواهش بنده از جنابعالی انتشار اخبار موثق هست فقط بخاطر مخالف بودن با دولت جناب روحانی این شایعه ها رو نشر نفرمایید
  یا حق

  • دوست عزیز در این خبر بنده منبع نیستم که مقصر باشم اگر خبر هم دروغ باشه مربوط به منبع هست البته در مورد امحا ۱۷۰۰ تن محصول هم تکذیب کردند بعدا معلوم شد که درست بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.