فیلم کوتاه لحظه قتل آقای سفیر، شعارهای ظاهراً اسلامی و انتقام جویانه مرت آلتین تاش، افسر ۲۲ ساله پلیس ضد شورش ترکیه، به همراه عکس‌های هیجان براگیز از قاتل و مقتول در کنار هم، قطعاً این جرم آشکار را به یکی از معروفترین صحنه‌های قتل تاریخ سیاست جهان تبدیل خواهد کرد. سرویس بین‌الملل فردا؛ مهدی ...
تاریخ مخابره: چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵  |  زمان: ۱۰:۵۸ ق.ظ  | شماره خبر: 40605   

فیلم کوتاه لحظه قتل آقای سفیر، شعارهای ظاهراً اسلامی و انتقام جویانه مرت آلتین تاش، افسر ۲۲ ساله پلیس ضد شورش ترکیه، به همراه عکس‌های هیجان براگیز از قاتل و مقتول در کنار هم، قطعاً این جرم آشکار را به یکی از معروفترین صحنه‌های قتل تاریخ سیاست جهان تبدیل خواهد کرد.


وقتی قاتل سفیر روسیه «شهید حلب» نام می‌گیرد / از حمله تروریستی برلین تا انتخاب ترامپ

سرویس بین‌الملل فردا؛ مهدی خلسه: بسیار تعجب آور است. ولی باید باور کرد. در کمتر از ۱۲ ساعت، اتفاقاتی در نقاطی پراکنده‌ در دنیا روی داد که انتشار گزارش و تحلیل پیامد‌های آن، کار چند روز است و مهمتر اینکه آیا همانگونه که این حجم از اتفاقات عجیب و هولناک با سرعتی باورنکردنی پشت سر هم روی داده‌اند، همانگونه هم باید شاهد موضع‌گیری‌های جدید سیاستمداران جهان و شروع کشت و کشتارهای دیگری باشیم؟

سه زخمی در تیراندازی در شهر زوریخ

عصر دوشنبه بود که اخباری مبنی بر یک حمله تروریستی به یکی از مراکز مذهبی شهر زوریخ منتشر شد. حمله تروریستی که سه زخمی بر جای گذاشت. آخرین اخبار از کشته شدن عامل تروریستی این واقعه در مسجد محل وقوع حادثه حکایت دارند.

سفیر روسیه در ترکیه به قتل رسید
هنوز ابعاد این حادثه تروریستی برملا نشده بود که ناگهان خبر قتل دراماتیک سفیر روسیه در ترکیه منتشر شد. قتل در نمایشگاه زیبای آثار هنری که برای تماشای تابلوهای عکس یک عکاس ترک از روسیه برپا شده بود، رخ داد. آندره کارلوف، سفیر روسیه در کشور ترکیه، در حین بازدید از این نمایشگاه با شلیک هشت گلوله یکی از اعضای تیم امنیتی، به قتل رسید.
قتلی که حضور خبرنگاران، عکاسان و فیلمبرداران در صحنه جرم، آن هم زیر نور پروژکتورها و روی سرامیک‌های سفید نمایشگاه، که قرار بود زیبایی تابلوها و تریبون محل سخنرانی سفیر روسیه را دوچندان کنند، جذابیت‌های خبری فراوانی را برای آن به همراه آورد.
فیلم کوتاه لحظه قتل آقای سفیر، شعارهای ظاهراً اسلامی و انتقام جویانه مرت آلتین تاش، افسر ۲۲ ساله پلیس ضد شورش ترکیه، به همراه عکس‌های هیجان براگیز از قاتل و مقتول در کنار هم، قطعاً این جرم آشکار را به یکی از معروفترین صحنه‌های قتل تاریخ سیاست جهان تبدیل خواهد کرد.

قاتل و مقتول در یک تصور

 قاتل سفیر روسیه قبل از کشته شدن چه گفت؟
این افسر ۲۲ ساله، از تربیت شدگان حزب عدالت و توسعه، و از افراد مورد اطمینان مسئولان امنیتی ترکیه بعد از کودتای نافرجام است. یعنی قاتل، نه به جنبش گولن تعلق دارد (همانگونه که مشاور گولن هم طی اطلاعیه‌ای، انتساب قاتل سفیر روسیه را به تشکیلات گولن تکذیب کرد) و نه از کردهای ترکیه است که بخواهد با این ترور از اردوغان و روس‌ها انتقام بگیرد. در لحظه قتل، او با سر دادن فریاد الله اکبر، اظهار این شعار که «ما با محمد برای جهاد بیعت بسته‌ایم» و فریاد «حلب را فراموش نکنید» و «سوریه را فراموش نکنید»، خیلی واضح و شفاف از پشت پرده ایدئولوژیک قتل خود پرده برداشت.
طبق برخی از اظهارات تحلیلگران، شعار «ما با محمد برای جهاد بیعت بسته‌ایم» برای گروهی از جماعت اخوان المسلمین است که اتفاقا مورد حمایت اردوغان نیز هستند. هرچند که موضع گیری اردوغان درباره قتل سفیر روسیه و عذرخواهی بابت این افتضاح امنیتی، موجب شد تا واکنش ولادیمیر پوتین هم از اظهار تاسف درباره تحریک دشمنان، برای از بین بردن روابط مسالمیت آمیز روسیه و ترکیه فراتر نرود.
 
ولی ابعاد پنهان قتل کارلوف، به احتمال زیاد باعث به وجود آمدن واکنش‌هایی خواهد شد که از ظاهر معتدل و صلح جوی بسیاری از محرکان و عاملان انگیزشی این قتل، چه در ترکیه و چه در برخی کشورهای عربی، که در حمایت از تروریست‌های تکفیری‌ بعد از شکست حلب از هیچ دروغ و افترای رسانه‌ای کم نگذاشتند، پرده برخواهد داشت.
قاتل سفیر روسیه، شهید حلب شد

هم اکنون برخی از رسانه‌های عرب زبان حامی تروریست‌های سوری، که مشخصاً پیرو سیاست‌های عربستان سعودی در منطقه هستند، سخن از به حق بودن اقدام مرت آلتین تاش، به زبان می‌رانند. عجیب است که آنها ترور سفیر روسیه را مخالف موازین شرعی و اخلاقی نمی‌دانند. کینه و حس انتقام‌جویی مدافعین حقوقِ(!) معارضین سوری، وقاحت را به جایی رسانده که در شبکه‌های اجتماعی قاتل سفیر روسیه را «شهید حلب» نام نهاده‌اند.

البته بی‌راه هم نمی‌گویند. شهید که نه، ولی مرت آلتین تاش، قدرِ مسلم «قربانی» حس انتقام همان‌هایی شد که در چند روز گذشته، قاطعیت نیروهای مقاومت و ارتش سوریه را در حلب دیدند و آن را ناجوانمردانه، قتل عام مردم بی دفاع حلب نامیدند. حال آنکه عملیات‌های نظامی ارتش سوریه در شرق حلب، منجر به خروج بیش از سیزده هزار غیر نظامی از این مناطق به سمت قسمت‌های امن شهر حلب شده بود.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.