به گزارش صدای سراب, عزالدین تقی زاده رییس اداره اوقاف شهرستان سراب در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته اوقاف اظهار داشت: حضرت حق تعالی بزرگترین واقف و در مراحل بعدی ائمه معصومین علیهم السلام هستند و خداوند متعال تمام نعمات را برای اشرف مخلوقات وقف کرده است.

وی فدک را مصداق بارز وقف در سیره اهل بیت عنوان و ابراز داشت: باغها و یا چاههای که بادستان مبارک حضرت علی علیه لسلام آباد شده بودند نمونه دیگری از وقف اهل بیت بودند.

تقی زاده با بیان اینکه وقف در دیگاه توحیدی جایگاه والایی دارد خاطرنشان کرد: موقوفات کشورمان تحت عزامت مقام معظم رهبری و ولایت فقیه هست و دخل و تصرف در موقوفات فعلی حرام است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به برنامه های هفته وقف گفت: در هفته وقف سالجاری بیش از ۱۱۰ عنوان برنامه در شهرستان برگزار می شود که محفل انس با قرآن کریم, برگزاری همایش گفتمان انقلاب اسلامی, و افتتاح مسجد بین راهی حضرت موسی ابن جعفر علیه السلام و مسجد امام رضا علیه السلام درر روستای میرکوه حاجی سفلی از برنامه های شاخص در این هفته می باشند.

رییس اداره اوقاف سراب اظهار داشت عمده رسالتی که در سراب  انجام دادیم, ایجاد امنیت عمومی نسبت به حفاظت و صیانت از نیات واقفین بوده که  موجب گرایش خیرین به امر خیر وقف شده است.

وی در ادامه با انتقاد از دایره حقوقی و مدیریت آستان مقدس امامزاده احمد ابن موسی علیه السلام  اظهار داشت: در روستای بیجند سراب موقوفه عنایت السلطنه با ۵۵ مورد زمین و باغ که به آستان مقدس شاهچراغ وقف شده بدون متولی رها شده است و از نظر قانون اوقاف نمی تواند برآن نظارت داشته باشد که در نتیجه, این موقوفات که حفظ و صیانت از آن ها  واجب شرعی است به فراموشی سپرده شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: به عنوان نمونه یکی از زمین های مستعد این موقوفه که که سند ۵۰ ساله در اوقاف دارد با تهیه سند  ۵ ساله  به اراضی منابع طبیعی تبدیل شده و تماس با امور حقوقی آستان مقدس شاهچراغ بی فایده بود.

وی با بیان اینکه متاسفانه آستان دغدغه احیای این موقوفه را ندارد گفت: خداقل آستان مقدس به داد مستاجرین رقبات و موقوفات برسد چرا که با از بین رفتن این موقوفه مستاجرین آن به علت اهمال کاری به حبس و جرایم نقدی محکوم شده اند.

تقی‌زاده از بازگشت ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی موقوفه شاه قلی میرزا در منطقه سراب به آغوش موقوفات خبر داد و گفت: روشنایی حرم سیدالشهدا و قمر منیر بنی‌هاشم یکی از نیت‌های این واقف سرابی بوده است و اکنون برای این موقوفهد۱۳۰ اجاره نامه با مستاجرین تنظیم شده است.

رئیس اوقاف و امور خیریه سراب یاداورشد: کل روستاهای آناقیز و ابرغان موقوفه مرحوم میر اسدالله شیخ‌الاسلام و مجتهد هست و با آرامش و اطمینان به اهالی محل درصدد عقد اجاره‌نامه با متصرفین هستیم.

تقی‌زاده از ۱۲ مورد وقف جدید در شهرستان سراب خبر داد و ضمن قدردانی از مدیریت اداره ثبت و اسناد و املاک سراب به جهت همکاری وافر با اوقاف و امور خیریه ابراز داشت: تلاش داریم تا همه موقوفات را سنددار کنیم.

وی ادامه داد: اوقاف شهرستان در اخذ سند در استان مقام برتر را دارد و در ۹ ماهه اخیر با همکاری اداره ثبت ۷۰ مورد سند برای موقوفات اخذ و ۵۰ مورد تبدیل سند به سند تک برگی صورت گرفته است.

انتهای پیام/م

 

۲ thoughts on “آستان مقدس شاهچراغ به داد مستاجرین موقوفات خود برسد/ متاسفانه آستان مقدس دغدغه احیای موقوفات خود در سراب را ندارد”
  1. ببخشید ،این افراد این املاک چندین هکتاری رو از کجا آوردن؟ “کل روستاهای آناقیز و ابرغان موقوفه مرحوم میر اسدالله شیخ‌الاسلام و مجتهد هست” ؟؟؟

    یا قبلا مالک و فئودال بودن یا از پدران مالکشان به ارث برده اند یا از رعبت های بی نوا …. .چطور ممکن است فردی براحتی صاحب رئستایی باشه و بعدا اون رو وقف کنه؟؟
    اگر واقعا می تونید تایید کنید .چون حرف راسته و میدونید.

    1. بنده در جریان جزییات این اموال در قدیم الایام نیستم.به هرحال این موقوفه ها در حال حاضر در دست مردم هستند و با حق الاجاره کمی مردم از آن بهره می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *