شهرت جهانی فرش مشایخی سراب / مشایخی یک کار آفرین الگوی تاریخی اقتصاد مقاومتی سراب

به گزارش صدای سراب,صنایع دستی و بویژه قالیبافی تاریخچه بس دراز در این منطقه دارد از قدیم الایام مردم شهر و روستا در کنار کارهای روزمره خود به کارهای دستی اشتغال داشته اند که در اوقات فراغت و خصوصا فصول سرد سال به این کار اقدام می کردند و هنوز هم در بعضی از خانواده ها صنعت قالیبافی رواج دارد که بیشتر زنان در این امرفعالیت دارند.

نوع فرشی که در سطح شهرستان سراب در ایام گذشته معروف بود فرش مشایخی بوده که خواهان زیادی داشته است.

در رابطه با آمار بافندگان فرش اطلاعات دقیق وجود ندارد اما تخمین زده میشود حدودا  ۹۰۰۰ هزار دارقالی درسطح شهرستان وجود داشته باشد که به تولید فرش و قالی در اندازه های  ۱۸تا۵۰ رج مشغول هستند.

اکثر بافنده های روستاهای بخش مرکزی به بافت فرشهای کناره اقدام می نمایند اما در بعضی ازنقاط مثل روستای قزل گچی قالی و قالیچه بارج۴۰و۵۰ بافته می شود.

در شهر مهربان قالی بارج ۱۸تا۲۰ رواج داشته که شهرت خاصی دارد.

نقشه های  رایج در سطح منطقه عبارتنداز: قلمی –  شتری – ماهی – مهربان و شربیان .

البته درگذشته صنایع دستی دیگری مثل سفالگری وچاقوسازی دراین شهرستان مرسوم بوده که بدلیل عدم توجه ازبین رفته است .

اما فرش مشایخی که زیبایی خاصی داشته و می تواند اقتصاد مقاومتی منطقه را هم دچار تحول کند حاصل زحمات استاد مشایخی است.

استاد مشایخی رنگرزی وبافت فرش را در تبریز یاد گرفت.

استاد مشایخی برای انکه خودرا مطرح سازد بافت فرش اصفهان طرح شاه عباس وشیخ صفی اردبیل اغاز کرد .

به علت عدم امکانات زمان زیادی برای نخ ریسی ورنگرزی -سپری میشد شاید ۶ماه طول میکشید تا پشم فرش ۱۸متری اماده شود استاد مشایخی برای رنگرزی طبیعی میبایست کوه وباغات را میگشت تا از پوست پیاز -پوست انار -چای – گردو -حنا-پوست درخت سیب وغیره استفاده کند به خاطر رنگ پذیری او از گوسفندانی که برای اولین بار پشم چینی میکردند استفاده میکرد .

۳

بافت فرش چون نقشه بود زمان زیادی میبرد شاید ۱سال یا بیشتر از ان و بسته به  تعداد بافندگان بود .

استاد مشایخی در اواخر عمر خود کور شده بود .بارها هیچ مشتری برای فرش خود پیدا نمیکرد .

استاد در شهر سراب مشغول بود که به عللی از این شهر به اراک مهاجرت میکند, پس در یک دوره در سراب, ودر دوره ای دیگر در اراک مشغول بافتن فرش بودند بعد از انکه فرش اراک مشایخی از طرف کشور المان و اروپا برگشت خورد, او دوباره به شهر سراب بازگشت وبا فامیل های خود که خواهر زاده های استاد مشایخی بودند مشغول ادامه فرش بافی شدند که این خاندان به شهرت اظهری در فرش مشایخی مطرح شدند.

اما اوج فرش بافی استاد به دوره اول میرس که حدود۹۰سال پیش است  از اثار استاد در موزه ای در کشور المان فرش استاد ارامیده است .

شهرت جهانی فرش ماهی سراب مشایخی بیشتر به خاطر رنگ آمیزی آن بوده  ( مشهور به کهنه رنگ) است مرحوم مشایخی این نقشه را از روی یک تر مه قدیمی برداشته بود .

وی مصداق بارز یک کار آفرین  بوده که درآن زمان هم در سراب وهم در اراک باعث اشتغال خیلی ها شده بود از شاگردان مستقیم ایشان که فرشهایشان در موزه های اروپا حفاظت میشود و هنوز در قید حیات هستند:حاج علی بیغم صادق،استا محسن صفوت،حاج عسگر نیکدل،حاج مصطفی نیکدل می باشند .

منابع :

http://sarab-info.blogfa.com
کانال تلگرامی عیسی باربد(داوود نادری)

 

درباره‌ی modir

۲ نظر

  1. سلام من تینا اظهری هستم نتیجه ی محمد مشایخی و من خیلی خوشحال هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.