به گزارش صدای سراب, در هفت کیلومتری شهرستان سراب، مجتمع بزرگ صنعتی سراب بافت قراردارد، این مجتمع روزی با به کارگیری ۵۰۰ کارگر در منطقه از امیدهای اشتغال جوانان بود که در سال ۸۷ طعمه حریق شد که دیگر بنا به اذعان مدیر عامل این شرکت، نبود توجیه اقتصادی برای کارخانه‌های نساجی این واحد تولیدی چرخ‌هایش خاموش شد.

هرچند که از سال ۸۴ حقوق کارگران به صورت نامنظم پرداخت می‌شد ولی این حریق از یک سو و عدم بیمه دستگاه‌های ریسندگی از سوی دیگر بهانه ای برای عدم پرداخت حقوق کارگران شد, تاجایی که تعدادی از کارگران پس از سال‌ها به کمک دستگاه قضا و زمانی که ارزش پولشان افت کرده بود توانستند حقوق عقب مانده خود را دریافت کنند و برخی هنوز در انتظار طلب‌های میلیونی خود هستند, طلب هایی که هر روز به علت عدم پرداختی ها بر مقادیرشان افزوده می شود.

اکنون یکی از کارگران در دل خود را اینگونه برای ما بازگو می کند:بیش از چهارده ماه است که سراب بافت با تبلیغات وسیع وایجاد یک قطب شغلی برای همشهریان سرابی بازگشایی شده است طی این مدت مقادیری پارچه که از تولیدات جدید این کارخانه است تولید و ازکارخانه بمقصد فروش خارج شده است.

کارخانه فوق که قرار بود حقوق کارگرانش را سر برج پرداخت نماید الان بیش از یکسال است که هیچ حقوقی به کارگران خود پرداخت نکرده است بیش از پنجاه نفر به علت نپرداختن حقوق مجبور به استعفا از کار شدند در حدود یکصد کارگر الباقی هم با وعده های اصلاح امور تا به الان دوام آوردند.

نزدیک چهل نفر کارگر پس از کارخانه شکایت نزد قانون برده اند و لیکن با تخطی کارفرما شکایت آنها مسکوت مانده است.

فرماندار شهر با استنادبر حرفهای سرتا پا دروغ و عوام فریبی کارفرما مدت بیش از هشت ماه است اصلاح وضع کارخانه را عن قریب میداند .

بیش از یک سال است کارفرما با توسل بر دروغهایی نظیر فروش زمین در تبریز و فروش باغ کارخانه و فروش آپارتمان و دریافت وام و فرار طرف خارجی در معامله زمین و…..باعث این بحران شده است.

ضعف شدید مالی برخی کارگران آنها را مجبور به کارگری در ایام هفته و تبعا کسر کارو مهمتر از آن کسر بیمه از جانب کارخانه را سبب میشود.

معلوم نیست این وعده ها کی به تحقق می پیوندد.

آیا مسئولین شهر واقعا به فکر کارگران این کارخانه هستند ؟آیا نماینده محترم تا بحال به مسئله سراب بافت پرداخته است؟؟؟

حال کارگران به چه چیزی امیدوار باشند جناب آقای جبار زاده استاندار محترم شما در حالی فرمودید که” من در تعجبم که چگونه برخی مسئولان شبها سر بر بالین می گذارند در حالیکه عده ای کارگر ماه هاست حقوق نگرفته اند”.  آری  کارگران سراب بافت چهار ماه حقوق نگرفته بودند حالا چه میفرمایید که بیش از یکسال از حقوق خبری نیست, آیا شماامروز خواب راحت دارید. اگر مسئولان خواب راحت دارند ما کارگران ماه هاست خواب راحتی نداریم.

بسیاری از مسئولان رده بالای شهرستانی و حتی استانی آنچه در توان داشتند برای راه اندازی این واحد تولیدی به کار گرفتند و دوباره این واحد را به چرخه تولید بازگرداندند و انتظار می‌رفت که روز به روز شاهد پیشرفت در کارخانه و وضع معیشتی کارگران باشیم که در مصاحبه تسنیم، مدیران کارخانه به آن اذعان داشتند ولی نه تنها این امر محقق نشده بلکه کارگران همچنان دست خالی مانده و مسئولان همچنان سکوت کرده‌اند.

با توجه به اینکه مدیر کارخانه سراب بافت همان مدیر کارخانه تعطیل شده تبریزکف است و سابقه وی در عدم پرداخت حقوق کارگران در این کارخانه‌ها کاملاً روشن است، انتظار می‌رفت که مسئولانی که در راه اندازی مجدد این واحد تولیدی تلاش کرده‌اند تضمین‌های لازم را در مورد کارگران نیز می‌گرفتند تا دوباره شاهد چنین مواردی نباشیم هر چند “جلوی ضرر را از هر جا بگیری منفعت است”.

امیدواریم مسئولان محلی هرچه زودتر تدابیر لازم را قبل از اینکه وضعیت سراب بافت مثل گذشته به بحران برسد برای احقاق حق کارگران و خانواده‌های آنان و کودکانی که نگاهشان به دست پدران کارگری هست که پیامبر (ص) بر آن بوسه زد را اتخاذ نمایند.

به گزارش صدای سراب، خبرنگار ما بیش از یک سال هست که پیگیر حقوق عقب مانده کارگران است ولی متاسفانه در هر بار تماس و بیان مساله با مسئولان به در بسته می خورد.

گفتنی است از آغاز بازگشایی مجدد کارخانه که حدود ۱۴ ماه می‌شود فقط حقوق دوماه از ۱۷۰ کارگر پرداخت شده و برخلاف قول مدیران سراب بافت مبنی بر پرداخت معوقات ۳۰ کارگری که در مدت تعطیلی این کارخانه زندگی خود را فدای این واحد کردند هنوز مبالغ ناچیزی پرداخت شده و هرکدام نزدیک به ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومان طلب دارند و این کارگران خود را بزرگ‌ترین متضرر این کارخانه می‌بینند، چرا که سالهاست جانفشانی می‌کردند به امید آینده ای بهتر ولی اکنون آنچه می‌بینند همان وضعیت کارخانه در آتش سوخته است.

انتهای پیام /

۷ thoughts on “آقای استاندار کارگران سراب بافت ماه هاست با آرامش سر بر بالین نمی گذارند”
  1. مدیر عزیز سایت طی این یکسال و اندی که از افتتاح سراب بافت میگذره سایت شما سایت شما همواره منعکس کننده بخشی از بدبختی کارگران سراب بافت بوده است.امیدوارم تو شبکه های اجتماعی هم خبر این ظلم بزرگ که در حق همشهریان خودتون در سراب میشه انعکاس پیدا کنه.دمتون گرم و حق یارتان

  2. آگهی دعوت به مجامع عمومی انجمن صنفی کارگران ساختمانی با درج در روزنامه صورت گرفته و با دعوت از یکعده خاص برگزار می شود . مسئولین ذیربط بایستی انجمن را مکلف به الصاق آگهی در سطح شهر و ادارات نمایند

  3. بعضا” توی اخبار می شنویم که یه قبیله ای در فلان جنگل های افریقا کشف شده که تا به حال از وجود آن ها کسی اطلاع نداشته است.!…
    اینجا در این کارخانه سراب بافت هم قبیله ای کار می کنند که گویا مسئولین اداره کار ویا دیگر ارگا ن ها از وجود آنها بی اطلاع هستند (ویا اینکه خودشان را به بی اطلاعی زده اند؟!…)خداوند هیچ قومی وهیچ بنده ای را جزو فراموش شدگان قرار ندهد …(الهی آمین)

  4. ظاهرا” قرار است انتخابات انجمن صنفی کارگران ساختمانی سراب ۱۶ شهریور برگزار شود !!؟ جناب ………….کار کاملا” با آقای…………… هماهنگ بوده و اطلاع رسانی برای اعلام کاندیداتوری افراد و روز مجمع عمومی صورت نگرفته است !؟ خواهشن آگهی دعوت به مجمع عمومی انجمن صنفی کارگران ساختمانی را در سایتهای شهرستان و کانال خبری سراب قرار دهند تا انتخابات منحصر به یکعده خاص و دعوت شده نشود !!!!!!!!؟

    1. دوست گرامی خودتان می فرمایید ظاهرا قراره مجمع برگزار بشه و تا چیزی کاملا معلوم نشه نمیشه آگهی خاصی درج کرد.

  5. جناب آقای مدیر سایت شما خیلی خیلی آدم با عرضه تری ن………………… هستید خدا را شکر به احوالات کارگران می پردازید انشالله شاهد حضورتان در کارخانه و تهییه گزارش تصویری و مصاحبه حضرتعالی با مسئولین و درج انها در وبسایت محترمتان باشیم خیلی خیلی خوشحالم که پیگیر مشکلات همشهریان طی این یکسال هستید کاش اخبار این ناعدالتی در سایر رسانه ها بالاخص رسانه های مرکزی انعکاس گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *