داراب روستایی مانده از دوره هخامنشیان

داراب با قدمتی چندهزارساله در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی ایران واقع است. فاصله روستای داراب تا سراب ۲۵ کیلومتر می‌باشد.

به گزارش صدای سراب,  داراب یکی از روستاهای  استان آذربایجان شرقی و شهرستان سراب می باشد. داراب با قدمتی چندهزارساله در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی ایران واقع است. فاصله روستای داراب تا سراب  ۲۵ کیلومتر می‌باشد.

این روستا  باجمعیتی بالغ بر یک هزار نفر  شامل هشت بخش مرکزی به نامهای  قره ملیح- آقالی-شئید قلی-ایسپرلی-آلییار- علعسگر – شیخ لار و لوتدر است. وسعت داراب حدود ۸۰ کیلومتر مربع و ارتفاع آن ازسطح دریا ۲٬۱۸۰ متر می‌باشداین منطقه یکی از قدیمی‌ترین مناطق ایران و جهان به شمار می‌رود.

باستان‌شناسی :

کول تپه:

براساس پژوهش‌های باستان‌شناسی قدمت این منطقه به سال های ماقبل از تمدن نوین بشریت تپه (کول تپه ) و منا طق اطراف آن ازجمله آثار زیستگاه‌های انسانی در دوران ماقبل تاریخ درناحیه داراب می‌باشند. بنای کول تپه که آثارآن در ۳ کیلومتری جنوب شرقی روستای کنونی داراب قراردارد، بر اساس شواهد موجود به اوایل عصرهخامنشیان می‌رسد. روستای قدیم دارابگرد دردوران هخامنشیان منطقه‌ای آباد و پررونق بوده‌است.

این منطقه در سال ۲۳ هجری توسط سپاهیان مسلمان فتح می‌شود. پس از ورود اسلام این روستا تا قرن پنجم هجری قمری، همواره آباد بوده‌است. و بعدها نیزمردم غیور این منطقه تحت حکمرانی بابک خرمدین به قیام علیه ظلم بر می خیزند و به وی یاری میرسانند. و بعد از سالهای متمادی که روستایی آباد بوده است در اثر زلزله ای مهیب به کل ویران می شود که امروزه فقط آثاری از ان بر جا است.

آب و هوا :

روستای داراب از نظر آب وهوایی سرد سیری است که بارش در آن بیشتر به صورت باران و برف است. مردم روستا کشاورز و کشاورزی آن شهره مناطق دیگر می‌باشد.

مکان‌های گردشگری :

در این روستا بنای تاریخی  (کول تپه) مربوط به دوره هخامنشیان واقع است که هر ساله شمار زیادی از آن بازدید می‌کنند. همچنین بقعه سید مصطفی از  سادات معتبر و صاحب کرامات و از مردان خدا بود که مقبره ایشان مورد احترام اهالی می باشد،  در این روستا قرار دارد. از مناطق زیبای طبیعی می‌توان به منطقه کهریز کوزی اشاره کرد که در ایام مختلف سال به‌ویژه در فصل بهار پذیرای جمع کثیری از مردم می‌باشد.

داراب از جمله روستاهای کوهپایه ای محسوب میشود که به دلیل پرهیز ار خطرات

انسانی و طبیعی ،بافت قدیمی روستا بر کوه استوار شده است تراکم معماری در محل –

کوچه های کم عرض تودر تو حکایت از اضطراب سیاسی حاکم بردوران

گذشته این محل دارد

موقعیت خوب روستا مشرف به دشت و عبور رودخانه دائمی یام از ضلع شرقی روستا شرایط

خوبی برای گردشگری بوجود آورده است.

گرد آوردنده : اصغر برزگر

همچنین ببینید

همکاری قانونگذاری در زمینه محیط زیست: تعامل موثر برای توسعه پایدار

متن سخنرانی یوسف داوودی در همایش  توسعه نظام پارلمانی در مسکو به شرح زیر است: …

۵ دیدگاه

  1. متاسفم داراب از بیشتر روستاها ازنظر عمرانی وآبادی خیلی عقب مانده

  2. داراب یکی از روستاهایی هست که از دیگر روستاهای دور ونزدیک از فکرواندیشه علما وطلاب روستا بهره مند می شدندصنعتگرانی ازجمله اهنگری درروستا بسیار پر رونق بود وبه بقیه روستاها خدمات می دادندخلاصه عرضم این هستش که داراب ۵۰سال پیش از بیشتر روستاها اباد بود اما در مقایسه امروز از تمام روستاها از نظر عمرانی وابادی خیلی خیلی عقب هست واقعا متاسفم

  3. با سلام و ضمن تشکر از زحمات جناب ارجمند در زمینه تعریف جغرافیایی روستای داراب .
    در تعریف بخش ها بخش لوتدر را به لوط لر تغییر فرمایید

  4. حالا اینکه برا تاریخ هایی که نوشته شده منبعی ذکر نشده جای خود!
    ولی دیگه چرا عکس نذاشتید؟!
    معمولا تو تعریف از منطقه گردشگری عکس جاذبه هاش گذاشته میشه و زیرش توضیح میدن..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.