موزه مردم شناسی عشایر شهرستان سراب از جاذبه های مهم گردشگری آذربایجان

از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهرستان سراب موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان است.

به گزارش صدای سراب, شهر سراب موقعیت ویژه ای بر سر راه تبریز – اردبیل و استانهای شمالی کشور داشته و همه ساله هزاران نفر به قصد استفاده آبهای گرم سرعین و طبیعت زیبای شمال کشور این شهر را پشت سر می گذارند علیرغم  سابقه فرهنگ وتمدن دیرینه این منطقه مسافرین محملی برای اقامت بیشتر در این شهر نمی یافتند در نتیجه تاسیس موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان که تنها موزه عشایر در ایران است ضرورت و اهمیت خود را دوچندان بیشتر می نمایاند .
این موزه در محل حمام قدیمی معینی آثار بر جای مانده از دوران قاجاریه با معماری ارزشمندو با مساحتی حدود ۶۵۰ متر مربع در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
حمام مذکور تا سال ۱۳۷۲ در مالکیت بخش خصوصی بود تا اینکه در همان سال توسط شهرداری سراب تملک و جهت مرمت و تاسیس موزه عشایردر اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجانشرقی قرار گرفت.
موزه عشایر آذربایجان از شمار موزه های مردم شناسی است وقلمرو این موزه ها منطقه ای و به نمایش گذاشتن نشانه های فرهنگی – سنتی – قومی و نمایانگر ارزشهای اقتصادی – اجتماعی و فنی این نشانه ها اشیاء و نمادهای مردمی است که آنها را به کار می گرفتند و یا می گیرند .
برمبنای تعریفی که در این رابطه ایکوم دارد هدف موزه عبارتست از گرد آوری و نگهداری – مطالعه و بررسی کردن  و نیز به نمایش گذاشتن نعمات فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش – پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بر دن ازآنهاست .
نتیجه این که هدف موزه نمایشگر ارائه تحقیقاتی است از مطالعه در مورد آداب و رسوم، زبان، معیشت، مسکن، هنرها، فنون، خوراک، پوشاک، صنایع دستی که در جامعه عشایری توسط کارشناسان گرد آوری شده است.
از این رواست که موزه مردم شناسی برای ببیندگان مانوس و دلنشین است زیرا در این رابطه هریک از اموال فرهنگی که به نمایش گذاشته می شود با زبان بی زبانی از چگونگی مورد استفاده در زمان خود صحبت می کنند.
غرفه های این موزه مردم شناسی همانند سایر موزه های مردم شناسی سخن از چگونه زندگی کردن وبا مشکلات مبارزه کردن در جهت بدست آوردن وبهتر زندگی کردن که همواره نداشتن را یافتن و نبودن را ساختن از زمانهای بسیار گذشته می گوید.
اشیاء به نمایش گذاشته شده در این موزه از آذربایجانشرقی و اردبیل گرد آوری شده است.
بخش اطلاع رسانی – کتابخانه تخصصی عشایر – فضای مرتع و چوپان – فرآوری سنتی و بومی لبنیات و پشم – دست بافت های عشایری- موسیقی – پوشاک – زیور آلات – مسکن – نان پزی – قهوه خانه سنتی و تابلو نوشته ها از بخشهای مختلف این موزه می باشند.
تنها تفاوت این موزه با سایر موزه ها این است که زندگی در این موزه همیشه در جریان می باشد.

 

همچنین ببینید

برگزاری همایش تجلیل از مربیان عقیدتی سیاسی سپاه سراب

همایش تجلیل از مربیان عقیدتی سیاسی سپاه سراب با حضور مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه عاشورا در نمازخانه سپاه سراب برگزار شد.

۳ دیدگاه

  1. از مردم خود سراب نظر سنجی کنید! ببینید چند درصد از اهالی خود سراب تا حال داخل این موزه رفته اند و..چند درصد این موزه را به نام می شناسند بهتر است برای رونق یافتن گردشگری در سراب اول خود مردم واهالی با جاذبه های گردشگری آشنا شوند تا در جذب میهمانان برای بازدیداز این مکان ها اقدام کنند ….مثلا” جزو برنامه های دانش آموزان ودانشجویان قرار دهند نه تنها این موزه بلکه سایر جاهای دیدنی و طبیعت اطراف سراب

    • دوست گرامی بارها در سایت و کانال و رسانه های محلی در این مورد اطلاع رسانی شده . ضمنا بنر های هم هرساله در سطح شهرستان زده میشه ولی متاسفانه استقبال شهرستان کمتر از مسافران هست الان بروید اونجا هر ساعت مسافران حضور می یابند.

  2. سلام متاسفانه از این نوع موزه در سراب هیچ برنامه بخصوصی که موجب جذب مردم و آایجاد علاقه در بین اونها گردد دیده نشده است .از مسئولین بتقاضا داریم در این مسیر و سایر مسائل گردشگری برنامه ریزی عمیق و دقیق داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.