به گزارش صدای سراب به نقل از قدس انلاین, «محسن پویان» در گفت وگو با ایسنا، گفت: قدومه گیاهی یک ساله از خانواده شب بو دارای برگ‌های کوچک و بدون تقسیم گل‌های زرد رنگ و میوه آن خور‌جینک است. وی با اشاره به اینکه چند گونه دیگر از این جنس نیز به نام قدومه از ...
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴  |  زمان: ۲۲:۱۳ ب.ظ  | شماره خبر: 20311   
به گزارش صدای سراب به نقل از قدس انلاین, «محسن پویان» در گفت وگو با ایسنا، گفت: قدومه گیاهی یک ساله از خانواده شب بو دارای برگ‌های کوچک و بدون تقسیم گل‌های زرد رنگ و میوه آن خور‌جینک است.

وی با اشاره به اینکه چند گونه دیگر از این جنس نیز به نام قدومه از جمله گونه مورال و استریگوزوم، در بازار عرضه می‌شود، افزود: این گیاه در مناطق کوهستانی و دشتی ایران و تورانی، مناطق خزری و زاگرس دیده می‌شود‌.

این پژوهشگرگیاهان دارویی در خراسان‌جنوبی، با اشاره به ترکیبات شیمیایی ای گیاه تصریح کرد: در دانه گیاه مواد لعابی وجود دارد و مواد موسیلاژ‌، پکتین، دکسترین، میروزین و گلی کوزیدهای قلبی نیز در آن گزارش شده است.

پویان با اشاره به خواص دارویی و درمانی این گیاه اظهار کرد: دانه گیاه در طب گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: قدومه خلط‌آور، مدر، مقوی و سنگ شکن است و احتقان مجاری تنفسی را کاهش و برای تنگی نفس و اسکوربوت از آن استفاده می‌شود.

این پژوهشگرگیاهان دارویی در خراسان‌جنوبی، با اشاره به نحوه و میزان مصرف این گیاه، خاطرنشان کرد: از قدومه سه بار در روز و هر بار ۲-۴ گرم می‌توان استفاده کرد.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.