آخرین خبرها
برگزاری نششست مشترک شورای فرهنگ وارشاد اسلامی و کانون های مساجد آذربایجان شرقی

برگزاری نششست مشترک شورای فرهنگ وارشاد اسلامی و کانون های مساجد آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از تبریز، نشست مشترک شورای اداری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی، عصر روز گذشته(۱۳مرداد) با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و روسای این ادارات در شهرستان ها، فرماندار و امام جمعه سراب و مسول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در شهرستان سراب برگزار شد.

در این نشست پیرامون افزایش کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان برابر سهمیه ابلاغی تا پایان سال، تشکیل جلسه هیئت نظارت شهرستان، تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد طبق سهمیه امسال، نظارت و بازرسی و سطح بندی کانون ها و سیاست های مالی مرتبط با آن، آیین نامه و فرم های مرتبط و اوقات فراغت بحث و بررسی شد.

حجت الاسلام علی اکبر اکرمی، امام جمعه سراب، در این نشست کانون های فرهنگی هنری مساجد را مرزبانان فرهنگی این نظام و اسلام دانست.

همچنین داود گرشاسبی، فرماندار سراب، در این نشست خاطرنشان کرد: شهرستان سراب از فرهنگ غنی برخوردار است و پتانسیل انجام کارهای فرهنگی فراهم است.

وی افزود: دستگاه های فرهنگی و تبلیغاتی باید بروز باشند تا بتوانند خدمات فرهنگ غنی را به مردم و جامعه ارائه دهند.

فرماندار سراب وجود وحدت را لازمه انجام کار فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: وحدت و تعامل و پرهیز از اختلاف در بین مسئولان این شهرستان موج می زند و این باعث شده خدمات ماندگاری صورت بگیرد.

گرشاسبی دستاوردهای ذهنی بشر را فرهنگ و دستاوردهای دست بشر را تمدن دانست و گفت: فرهنگ تنظیم کننده روابط بین انسان هاست و در جامعه امروز ما تنظیم این روابط در جامعه امروز امری ضروری است.

وی تاکید کرد: فرهنگ و تمدن در تربیت نسل جدید برای مدیریت آینده کشور حایز اهمیت است و دستگاه های فرهنگی باید هماهنگ با یکدیگر حرکت کنند.

فرماندار سراب ادامه داد: گسست فرهنگی در جامعه آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

علی اکبر صفی پور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه بر ضرورت توجه بیشتر به کانون های مساجد تاکید کرد و گفت: یکی از مهم ترین شاخص های ارزیابی عملکرد ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها میزان تحقق راه اندازی کانون های مساجد در آن شهرستان است.

همچنین محمد هادی نیا، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: طبق آیین نامه نظارت بر کانون های مساجد باید بر ۸۰ درصد کانون های ایجاد شده تا پایان سال گذشته نظارت شود.

در پایان این نشست از مجتبی صادقی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ورزقان و محمدعلی قلیزاده، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذرشهر به دلیل توجه محتوایی به کانون ها و برنامه هایی اجرایی تجلیل شد.

همچنین مهدی زارعی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر، نصیر قمصری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان چاراویماق، دهقان پور، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کلیبر به دلیل افزایش کمی کانون های فرهنگی هنری مساجد و زلفی، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری ابوذر دوزدوزان تجلیل شدند.

پایان پیام/

یک نظر

 1. بسم الله الرحمن الرحیم
  یادداشتی در مورد فرهنگ
  خدمت بزرگواران سلام علیکم
  دغدغه فرهنگ که گاها بین مسیولان فراگیر شده و البته خوشحال و مسروریم بر این امر ولی یادآوری چند نکته شاید از دید افراد درگیر در عرصه فرهنگ خالی از لطف نباشد.
  آری در جامعه اسلامی، بر همگان وظیفه است که برای تحقق فرهنگ مطلوب تلاش کنند (کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته) فرهنگی که باور های مردم، ایمان مردم، عادات مردم، آن چیزهایی که مردم در زندگی روزمره با آن سر و کار دایمی دارند و الهام بخش مردم در حرکات و اعمال آنهاست ولی افسوس ما لااقل در مقیاس کوچک و محدود شهر خودمان این است که طی سالیان گذشته در برنامه ریزی های فرهنگی، راه تحقق فرهنگ مطلوب از مسیر نهادهای فرهنگی گذشته است و حال آنکه این نهادها تنها به فکر نگهداری و حفظ حیات خود هستند!! دغدغه بسیاری از ادارات و نهادهای دولتی در درجه اول پرداخت حقوق کارمند و حق ماموریت مدیران و کنترل ساعت ورود و خروج و حراست از اعضای سازمان است و در درجه آخر اگر بودجه ای باقی ماند کار فرهنگی نیز انجام می شود… کار فرهنگی که بیشتر نیازهای جامعه و مردم در آن نادیده گرفته شده و صرفا ابلاغ و اجرای آن به نوعی رفع تکلیف و گرفتن عکس و ارسال گزارش و در نهایت انتخاب یک عده به عنوان افراد نمونه و تجلیل از آنان تبدیل شده است. چندین سال است که این مسیر طی شده و گاها نیز نوعی رفتار و شاید فرهنگی که باعث دلزدگی مردم از بسیاری مسایل شده است از لابلای این دستورها و ابلاغ ها سرزده است که دلیل آن هم بی توجهی به نیاز جامعه و تلاش برای پیش بردن فکر حاکم در مقطعی خاص و برهه ای از زمان و تکراری بودن برنامه ها و عدم توجه به نهادهای مردمی که برخاسته از بطن فرهنگ اجتماعی هستند، می باشد. وقتی باور کنیم که مسیر اصلاح و حفظ فرهنگ شهر از جرکتهای خودجوش جوانان و مردم میگذرد، حرکتهایی که روحیه جهادی در آن حرف اول را می زند نه روحیه اداری و سازمانی. وقتی با صعه صدر باور کنیم که حرکتهایی موفق و ماندگار خواهد بود که به خاطر رضای خدا باشد نه برای کسب رضایت مدیر و مافوق. زمانی که کارهای فرهنگی حرکت هایی با هدف اصلاح و هدایت مردم نه برای رفع مسئولیت اداری. حرکت هایی از روی بصیرت و فارغ از زمان نه از روی دستور و در محدوده ساعت اداری. حرکت هایی از روی عشق نه از روی زور و حرکت هایی که تصمیم گیری در آن بر اساس تکلیف است نه محاسبات مادی باشد یقین بدانیم که به اهداف والای خود خواهیم رسید. البته قبول داریم که مدیریت کلان فکری فرهنگ در جامعه نیاز است تا خدای نکرده به بیراهه کشیده نشود شهر سراب نیز نیز از این مشکلات مستثنی نبوده است که در ذیل به چند مورد اشاره می کنیم.
  ۱- مشکلات مادی ۲- عدم اعتماد به نسل جوان که فرهنگ سازان و میراثداران فرهنگی آینده هستند ۳- تغییر اهداف فرهنگی با تغییر دولت ها ۴- عدم حمایت جدی افراد از جانب نهادها و اداراتی که در عرصه فرهنگ فعالند ۵- تبدیل شدن فعال فرهنگی به عنوان ابزاری برای ارتقای شغلی و پستی افراد ۶- برخوردهای سلیقه ای بی حد و حصر ۷- نبود فکر فرهنگی و مدیران متخصص فرهنگی ۸- مشورت نگرفتن در امورات فرهنگی از نهادهای فرهنگی مردمی و حتی بی توجهی مطلق در بسیاری از برنامه ریزی های فرهنگی به فعالان در این عرصه ۹- تحمیل عقیده بدون منطق که باعث دلزدگی بسیاری از جوانان و نوجوانان از فعالیت های فرهنگی شده است. ۱۰- نبود تفاوت در ارزشگذاری بین فعالان فرهنگی و بقیه افراد ۱۱- تصمیم گیریهای انحصاری در فرهنگ شهر که گاها اعضای این ستاد هر چند از مسیولین هستند ولی فعالیت و پست دولتی آنها هیچ سنخیتی با فرهنگ ندارد ۱۲- عدم تشویق فعالان و … از مشکلات مهم فرهنگی شهرستان هستند البته اگر قبول کنیم.

  به امید توسعه همه جانبه شهرستان سراب
  قهرمانی/۱۴/۰۵/۱۳۹۴

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.