آتش دامن یکصد هکتار از مراتع حفاظتی بزقوش را گرفت

به گزارش رصدای سراب به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حیدرعلی امیرزاده اظهار کرد: بخشی از مراتع بزقوش در منطقه جغر روستای سردها که دچار آتش سوزی شده بود با تلاش های نیروهای یگان حفاظت محیط زیست، نیروهای امدادی هلال احمر، آتش نشانی، ارتش، بسیج و نیروهای مردمی مهار …

به گزارش رصدای سراب به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حیدرعلی امیرزاده اظهار کرد: بخشی از مراتع بزقوش در منطقه جغر روستای سردها که دچار آتش سوزی شده بود با تلاش های نیروهای یگان حفاظت محیط زیست، نیروهای امدادی هلال احمر، آتش نشانی، ارتش، بسیج و نیروهای مردمی مهار شد.
وی در مورد مساحت مراتع آتش گرفته، گفت: در حدود ۱۰۰ هکتار از مراتع مناطق آزاد و منطقه حفاظت شده بزقوش در آتش سوخته است.
امیرزاده ، از اهالی، مسافران و گردشگران خواست از برافروختن هرگونه آتش در مراتع و داخل منطقه حفاظت شده خودداری نمایند.
وی ادامه داد: مردم باید از روشن کردن آتش نزدیک درختان جدا خودداری کنند زیرا وجود گیاهان خشک در منطقه و گرمای هوا دو عامل اصلی طبیعی وقوع آتش سوزی در مراتع است.
شهرستان سراب در ۱۳۰کیلومتری شرق تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع است.
منطقه حفاظت شده و کوهستانی بزقوش در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان سراب واقع و بلندترین قله آن سه هزار و ۳۰۴ متر ارتفاع دارد. این رشته کوه شریان آب های مهمی است که از جبهه شمالی و جنوبی دو چاله و جلگه سراب و میانه جریان می یابد و موجب پیدایش جریان های مهمی از بهم پیوستن تلخه رود می شود.
مساحت مراتع آذربایجان شرقی معادل دو میلیون و ۴۷۳ هزار و ۴۴۰ هکتار است که ۲۴ درصد آن را مراتع خوب، ۵۵ درصد مراتع متوسط و ۲۱ درصد مراتع فقیر تشکیل می دهد.
مراتع این استان ۲/۶۶ درصد از کل مراتع کشور را به خود اختصاص داده اما از نظر تولید علوفه خشک ۷/۸۴ درصد از تولید علوفه خشک کشور را در اختیار دارد.
شهرستان
۳۰۳۸/۶۱۸۳

انتهای پیام /*

درباره‌ی modir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.