چهارشنبه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۶
16:34:28 - دوشنبه 16 مرد 1396
Print This Post داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رییس اداره منابع آب شهرستان سراب عنوان کرد:
تشدید نظارت و پلمپ چاههای غیر مجاز برای مهار بحران آب/ مصرف بی رویه منابع آب توسط کشاورزان عمده ترین مشکل منطقه
رییس اداره منابع آب شهرستان سراب با بیان اینکه وضعیت منابع آب شهرستان سراب می تواند در دوران کم آبی به نقطه تعادل برسد اظهار داشت: در صورتی که کشاورزان همت کرده و برداشت ها را بیش از حد مجاز انجام ندهند به تعادل در برداشت و تغذیه منابع آب خواهیم رسید که بحران آب را نیز مانع خواهد شد.

به گزارش صدای سراب, سراب باوجود داشتن قابلیت های فراوان در زمینه کشاورزی از کمبود آب در مقیاس راهبردی رنج می برد و موضوع منابع آب به چالش مهمی در عرصه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این شهرستان تبدیل شده است.

کاهش شدید آب دهی منابع زیرزمینی به علت برداشت های بی رویه در سال های اخیر، وجود تعداد قابل توجهی چاه غیرمجاز در این دشت، متکی بودن اکثر فعالیت های کشاورزی و آب آشامیدنی و صنعت به منابع آب زیرزمینی، توسعه پایدار این شهرستان را به چالش کشیده است.

مبشر اقدم مدیر منابع آب شهرستان در این باره عنوان کرد: متاسفلنه در سالهای گذشته مصرف بی رویه و برداشت های بی رویه آب از منابع زیرزمینی مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی افزود:خوشبختانه در ۴ سال اخیر با اجرای طرح تعادل بخشی آبهای زیر زمینی و نجات دریاچه ارومیه اکثر قریب به اتفاق چاههای غیرمجاز پرشده و اکیپ های نظارتی با تشدید نظارت ها مانع چاه کنی های غیر مجاز می شوند.

مبشر اقدم اظهار کرد: شهرستان سراب در حال حاضر از شهرستانهای برتر استان در بحث مدیریت منابع آب هست .

رییس اداره منابع آب شهرستان سراب گفت: در مجموع در شهرستان سراب ۱۸۰۵ حلقه چاه وجود دارد که ۱۶۰۷ حلقه در کشاورزی, ۱۰۵ حلقه مصرف صنعت, ۹۳ حلقه در شرب و بهداشت که ۵۵ حلقه آن برای مصارف شرب شهری و روستایی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی افزود: تخلیه مجاز از چاه های سراب ۱۴۱ میلیون مترمکعب هست  که از سفره های زیرزمینی انجام می شود که تنها منبع تغذیه این آبها بارش های جوی است .

وی برداشت ۱۲۷ میلیون متر مکعب از آبهای سطحی در شهرستان سراب از طریق جمع آوری آب در سد ها به میزان ۳۷ میلیون مترمکعب و بقیه برداشت از طریق نهرهای سنتی را از دیگر برداشت ها عنوان کرد.

مبشراقدم با بیان اینکه مجموعا ۲۴۶ میلیون مترمکعب آب در شهرستان سراب به مصرف می رسد اظهار داشت: متاسفانه به علت خشکسالی ها در سالهای اخیر از یک طرف و از طرفی دیگر بارش کمتر از متوسط استانی در شهرستان سراب عدم توازن در مقدار برداشت و تغذیه سفره های زیرزمینی را به همراه داشته است که موجب کاهش ذخایر آب شده است.

رییس منابع آب شهرستان سراب گفت: ۹۰ درصد از منابع آب شهرستان سراب صرف کشاورزی و بقیه صرف مصارف خانگی و صنعت می شود که اهمیت استفاده از روش های نوین آبیاری را می رساند و تغییر مکانیزم آبیاری از سنتی به صنعتی ضمن صرفه جویی ۷۰ درصدی در آب می تواند نجات بخش منابع آب در شهرستان باشد.

وی با بیان اینکه در سال جاری ۸۵ حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده افزود: از این تعداد فقط ۵ پرونده به دادگستری ارجاع شده و   بقیه توسط مالکین و به علت مشاوره کارشناسان چرشد که جادارد از مردم قدردانی شود.

این مقام مسئول اظهار داشت سراب شامل دو دشت سراب و دشت بیلوردی دوزدوزان می باشد که که برداشت بیش از حد آب دشت دوزدوزان را وارد حالت بحرانی کرده که به سمت فوق بحرانی و کم آبی پیش می رود و دشت سراب نیز در صورت عدم توجه به آبیاری های نوین و عدم لوله گذاری از چاه به زمین کشاورزی و هدر رفت آب در مسیر آبیاری به نقطه بحران خواهد رسید.

مبشر اقدم اضافه برداشت به مقدار ۱۶ میلیون مترمکعب از منابع آب شهرستان سراب را از مشکلات حوزه منابع آب در شهرستان عنوان و خاطرنشان کرد: برای نظارت بیشتر در این حوزه کنتورهای هوشمند نصب شده و با سنجش میزان تخلیه از چاه ها و برداشت منصوبات غیر مجاز از چاه ها و اخطار و تشکیل پرونده تا حدی مدیریت برداشت های غیر مجاز را کننرل کردیم.

رییس منابع آب شهرستان سراب در صورتی که کشاورزان همت کرده و برداشت ها را بیش از حد مجاز انجام ندهند به تعادل در برداشت و تغذیه منابع آب خواهیم رسید که بحران آب را نیز مانع خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه سراب در مسیر دریاچه ارومیه واقع شده و از ۱۶ رودخانه سراب ۱۵ رودخانه به این دریاچه منتهی می شود بر لزوم توجه و تخصیص اعتبار برای لای روبی و برخورد با معارضینی که بستر رودخانه ها را تصرف کرده اند تاکید کرد.

پسندیدن(1)نپسندیدن(2)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار